Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


Bir sergi, bir şehir, bir yönetim:
Sergi soruşturan demokrasi!
(Devam)
Şimdi bir çok ulusal ve uluslararası televizyon kanallarında geçen görüntüleri yorumlayalım isterseniz. Size iki fotoğraf anlatmak istiyorum. Birincisi o gün her kesin izlediği, Sayın Metropolit ve pek çok misafir ve pek çok sivil kitle örgütü toplanmış ve şehrin amiri olmaksızın tek başına sergi kurdelesini keserek sergiyi açıyor. İkinci fotoğraf, Sayın Vali ve Sayın Metropolit'in yan yana yine aynı kitle ile birlikte sergi salonunun girişindeki kurdeleyi keserlerken bu görüntülerin medya aracılığı ile taşınmasının ülkemize kazandıracakları...

Maalesef ki bu kadar dahi vizyonu olmayan kişiler tarafından yönetiliyoruz. Ve yine maalesef ki bence bu vizyon fakiri yöneticilerimizle çaldığımız her kapı suratımıza kapatılacaktır. Hangi demokratik yasayı çıkarırsak çıkaralım bu yönetenlerle bu yasalar o kadar inandırıcı olmaktan uzak ki. Artık sergilerden korkmayan, ülke halkına güvenen, ülkesine itibar kazandıracak manevraları yapabilen yöneticilerin olduğu, demokrasiyi gerçekten yaşayan yarınki Türkiye'de daha mutlu yarınlarda birlikte olma dilekleri ile.
Tam bunları söylerken aldığımız bir haberle işin ayağının hiç de öyle gelişmeyeceğini gösteriyor. Evet, Milli Eğitim Bakanlığı'nda çalışan iki arkadaşımız için Bakanlık müfettişleri tarafından sadece bu sergi ile ilgili bir soruşturmanın başlatıldığı ve arkadaşlarımızın ifadelerinin alındığı haberi ulaşıyor, ayrıca sergi süresince bize yardımcı olan bir Süryani arkadaş da aynı süreci yaşıyor.

Sayın Vali ile 'Avrupa Film Günleri'nin açılış kokteylinde karşılaşıp kendilerini tekrar sergimize davet ettiğimizde, Sayın Vali ' Benim çektiğim kadar acı çektiğinizde' demiş ve o gün bunu anlamlandıramamıştık. Ancak Sayın Vali, İçişleri Bakanlığı'na soruşturma için müracaat ediyor ve Bakanlık'tan onayı alıp, bunu Milli Eğitim Bakanlığı'na iletiyor ve iki müfettiş ile bu konu araştırılmaya başlanıyor.

Sayın müfettişler bu konuyu neden çalıştığımızı, devlet memuru olarak nasıl bu tip işlerle meşgul olduğumuzu, sergiye kimlerin destek verdiğini, kimlerin açılışa katıldığını, niçin böyle bir sergi açtığımızı, ya yarın başkaları ayrı bir etnik grup hakkında sergi açarsa ne olur ve benzeri sorular sorarak Diyarbakır Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde açılan ve binbir güçlükle izin verdikleri ve tüm fotoğrafları tek tek Emniyet kamerası tarafından kaydedilen bu sergiyi tekrar araştırma altına almışlardı.

Bakalım sonu nereye gidecek, hadi hayırlısı. Avrupa yolunda hızla uyum yasaları çıkartan bu devletin, bu yasalara imza atan bakanları aynı zamanda bu tip bir soruşturmaya izin veriyor...

Adama sormazlar mı: Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu?..Özgür Nizam - Hüseyin Elçi
Diyarbakır Fotoğraf Grubu 

FARKLI RENKLER
FARKLI KÜLTÜRLER


YAHUDİ KÜLTÜRÜ

ERMENİ KÜLTÜRÜ

RUM KÜLTÜRÜ

SÜRYANİ KÜLTÜRÜ

Tarihte Süryaniler

Editörden

Gelenekler

Röportaj

Bayramlar ve
Özel Günler


Yemek

Müzik

Edebiyat

Tarihi Eserler

Mizah


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 


Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla