minidev
L.G.B.T.T YAZILARI
“Bir avuç insan”-Önal Demirci

Önal Demirci
 15 Ekim’de Strasbourg’da dört feminist ve LGBTT grup, Inform’elles, Over the Rainbow, Support Transgenre Strasbourg, TaPaGes, Türkiye Konsolosluğunun önünde Lambdaistanbul’la dayanışma eylemi yaptı. (http://www.tapages67.org/frameset.html). Bu grupların bazı üyeleri geçen yaz İstanbul’da yapılan Onur Haftası etkinliklerine katılmış, ortak çalışmalar, atölyeler gerçekleştirmişti.

Geçen haftalarda bir gey ve iki travestinin öldürüldüğü nefret cinayetlerine dikkat çekmek için Lambdaistanbul, Bursa’da gerçekleştirilen kefen giyme eylemini 17 Ekim Çarşamba günü İstanbul’da gerçekleştirdi.

Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği’nin kapatılma davası 18 Ekim Perşembe günü görüldü. Dosyanın bilirkişi tarafından incelenmesi için, dava 31 Ocak 2008’e ertelendi. Mahkeme kapısında 20-30 kişilik bir grup vardı, gün içinde Lambdaistanbul’un lokaline gidip bilgi alanlar oldu.

Politik eylemlilik alanında LGBTT bireylerin karşılaştığı birçok zorluk var, gerek toplumsal korkular, gerek cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim konularının demokratik tartışma platformlarında hep arka sıralara atılması örgütlenmenin kolunu kanadını bağlayan engeller...

İşte, böyle bir ortamda, haklı davalarına inanan amiyane tabirle “bir avuç” insan yılmadan eylemden eyleme, davadan davaya koşuyor, bir yandan da toplumdaki ayrımcılıklarla, önyargılarla, LGBTT bireylerin sorunlarıyla mücadele ediyor. Örgütlenmenin getirdiği dayanışma duygusu bir yana, sürekli durup kendilerini de sorgulamaktan kaçınmayacak kadar cesur ve çalışkan olmalılar.

Strasbourg’da “bir avuç” insanın yaptığı eylem duyulmadı bile, kefen eylemi ilginçliğiyle biraz dikkat çekse de dava haberleri neredeyse yok denecek kadar az....Peki yılacak mı bu “bir avuç insan”? Yılmayacak kadar güçleniyorlar her geçen gün ve ister engellensin ister üstü örtülmeye çalışılsın, bir yolunu bulup örgütlenmeye ve seslerini duyurmaya devam edecekler..

Önal Demirci

 
BU BÖLÜMÜN DİĞER YAZILARI

YAZARIN DİĞER YAZILARI

(Kasım 2007 öncesi)
 


(Kasım 2007 öncesi)BU SAYFAYI TAVSİYE ET!