minidev
L.G.B.T.T YAZILARI
AİDS istatistik değil, arkadaşımı öldüren hastalıktır!-Önal Demirci

Önal Demirci
 
1 Aralık Dünya AİDS Günü nedeniyle gene sayılara boğulacağız, dünyadaki ve Türkiye’deki AİDS hastası sayısına, ölenlerin ve virüsü taşıyanların istatistiklerine, kimlerin risk grubunda olduğunu gösteren şemalara gark olacağız. Birkaç yerde gözümüze kırmızı kurdele takılacak, televizyonda birkaç fotoğraf, belki birkaç uzman doktor görüşü, sonra yine büyük bir sessizlik...Eğer birşeyin günü ya da haftası varsa o konuyu konuşmak istemiyoruz anlamına geliyor ne yazık ki...
 
Bugün AİDS bir eşcinsel hastalığı olarak görülmese de çoğu heteroseksüel hala bu hastalığın onlara bulaşmayacağını ya da bu riskin çok düşük olduğunu düşünüyor. LGBTT bireylerse ya kendilerini çok fazla risk altında hissediyor ya da umursamazlığa kendilerini bırakabiliyorlar. AİDS cinsel yönelim ne olursa olsun dikkat edilmesi gereken bir virüs. Eşcinsel hastalığı olmaması, eşcinsellere bulaşmayacağı anlamına hiç gelmiyor. Özellikle sık partner değiştirmeyi korunmadan seks yapmayı tercih eden ya da içinde bulunduğumuz homofobik ortamda hızlıca ve gizlice partner değiştirme zorunluluğunu hisseden eşcinseller tıpkı benzer bir cinsel yaşama sahip heteroseksüeller gibi risk altında.
 
Benim altını çizmek istediğim konuysa artık AİDS ile ilgili sayı ya da uzman görüşü değil, hikayeler duymamız gerektiğidir. Korkunç eşitsizliklerin yaşandığı sistemimizin- AİDS ilaçlarının insanlık dışı patent savaşlarını anmadan geçmeyelim- ‘korkunçlaştırdığı’, ‘damgaladığı’ AİDS hastalarının ya da taşıyıcılarının hikayeleri anlatılamaz ve acıları paylaşılamaz hale getiriliyor. Bir arkadaşımın AİDS’e yakalandığını, tedavisinin çok zorlu geçtiğini ve bu hastalıktan öldüğünü ancak ölümünden sonra fısıltılarla öğrenebiliyorsam, sayıların ortasında hala hiçbirşey bilmiyor ve anlamıyorum demekir.
 
AİDS taşıyıcıları ve hastaları gerek toplumsal gerekse kurumsal olarak yaşadıklarını anlatabilmeli, hikayelerini paylaşabilmeli. Dr. Arın Namal’ın yardımıyla basılan “O AİDS’le kesişen Yolunu Anlatıyor”(Çizgi Matbaa, 2000) adlı kitaptan başka tekil bir ses var mı elimizde? AİDS’in nasıl bir virüs olduğunu az çok öğreniyoruz, ama nasıl toplumsallıklar, dışlamalar yarattığını biliyor muyuz? AİDS’in değil, ilaçsızlığın, ilgisizliğin, dışlamaların öldürdüğü hastaları tanıyor muyuz?
 
AİDS’le ilgili sayılar değil, AİDS’i yaşayanlar konuşmalı artık!
Önal Demirci
  
 
 
BU BÖLÜMÜN DİĞER YAZILARI

YAZARIN DİĞER YAZILARI

(Kasım 2007 öncesi)
 


(Kasım 2007 öncesi)BU SAYFAYI TAVSİYE ET!