minidev
L.G.B.T.T YAZILARI
Boğaziçi Üniversitesi’nde Cinsel Taciz Forumu-Serdar Soydan

Serdar Soydan
 
Boğaziçi Üniversitesi Kadın Araştırmaları Kulübü’nün (BÜKAK) düzenlediği Kadına Yönelik Cinsel Şiddet Haftası kapsamında bir forum da yer alıyordu. Cinsel Taciz’in enine boyuna konuşulması planlanan bu forum aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi’nin okul sınırlarında yaşanacak olası taciz olaylarına karşı geliştireceği cinsel taciz yönergesini de şekillendirecekti.
 
Cinsel taciz gibi kolay atlatılamayan ve anlatılamayan deneyimler yaşayan bireyler, kendilerini yalnız, çaresiz ve güçsüz hissedebiliyor. Bu sebepten pek çok olay hiç konuşulmadan, irdelenmeden ve suçluları cezalandırılmadan kapanıyor ne yazık ki. İşte bu sebepten yetke ve söz sahiplerinin bu tür taciz olaylarına karşı net bir tavır takınmaları, hatta bu tavırları deklare etmeleri büyük bir önem taşıyor. Bu tüm kurum ve yönetim birimleri ile her tür yetkenin sorumluluğu sanırım.
 
Ne yazık ki Türkiye’deki üniversitelerin pek çoğunda özel olarak cinsel taciz vakalarına yönelik, bu tür bir olay yaşandıktan sonra yapılması gerekenleri açıklayan bir yönerge yok. Bu konuda ilk çalışmalar Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılmış olsa da, Sabancı Üniversitesi önce davranarak uluslar arası örneklere dayandırarak bir yönerge hazırlamış ve uyguluyor.
 
İşte BÜKAK’ın düzenlediği panel Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin bu yönergenin oluşum sürecinde daha etken bir rol oynamalarını sağladı. Salondaki yüze yakın öğrenci cinsel taciz tanımından, cinsel taciz sonrası yapılması gerekenlere kadar pek çok konuda görüşlerini dile getirdi.
Cinsel Taciz
 
Cinsel taciz, adından da anlaşılacağı gibi cinsel merkezli bir taciz türü. Bireylerin cinsiyet, cinsiyet kimliği ve cinsel yönelimi sebebiyle uğradıkları her tür nesneleştirme, ketlenme ve saldırı bu başlık altına giriyor. Taktıkları türban yüzünden dışlanan kadınlar, feminen tavırları yüzünden aşağılan eşcinsel erkekler, saldırıya uğrayan travesti ve transseksüel bireyler… Yaşamın pek çok alanında olduğu gibi, eğitim almaya çalışırken de, cinsiyet, cinsiyet kimliği ve cinsel yönelimlerimiz sebebiyle bir şekilde cinsel tacize maruz kalabiliyoruz.
 
Tepki vermek çok önemli
 
Cinsel taciz sandığımızdan da yaygın. Ve bu tacizin öznesi olanlar, yani tacizcilerimiz, tepkisizliğimizden beslenebiliyor. “Susma haykır, cinsel taciz vardır!” demek, cinsel tacizi “konuşulması ayıp” bir gizli deneyim olmaktan çıkarmak, kampusta bu konuyu gündeme getirmek gerekiyor. Tacize uğrayan bireylerle dayanışmak, onlara yalnız olmadıklarını hissettirmek, yaşadıkları tacizi gündemleştirmede, haklarını aramalarında yanlarında olmak gerekiyor. Çünkü ancak böylece bu tür utanç verici olayların önüne geçilebilir. Ancak birlik ile tacizci bireyler engellenebilir.
 
Tacizin sebepleri
 
Forumda konuşulan bir diğer konu da cinsel tacizin sebebi oldu. Söz alan bir kadın, insanların, bedenlerin birbirine yasaklanışı, bireylerinin “herhangi bir ihtiyaç”ları olan cinselliklerini düzenli ve sağlıklı bir şekilde yaşayamamalarının cinsel taciz vakalarının var olmasında ya da artmasında ne denli etken olabileceğini sorgulamamız gerektiğini sordu. Salonda uzun bir sessizlik oldu. Sanırım hepimiz kendimizi sorguluyor ve “evet,” diyorduk, “cinselliğin her hangi bir ihtiyaç olarak, yemek yemek, tuvalete gitmek gibi kurgulanması ve düzenli ve sağlık bir biçimde yaşanması önemli, hem de çok, çok önemli…”
 
*
 
BÜKAK, cinsel tacizi bir kez daha kampus gündemine taşıyarak çok önemli bir işe imza attı. Dilerim cinsel taciz yönergesi en kısa zamanda çıkartılır ve caydırıcı bir etkisi olur.   
 Serdar Soydan  
 
BU BÖLÜMÜN DİĞER YAZILARI

YAZARIN DİĞER YAZILARI

(Kasım 2007 öncesi)
 


(Kasım 2007 öncesi)BU SAYFAYI TAVSİYE ET!