minidev
AB YOLUNDA
Askerî başarılar siyasî başarısızlıklar-Cengiz Aktar

Cengiz Aktar
 
                                       
İlk hava operasyonu sonrasında gözlemcilerin üzerinde durduğu noktalardan biri işin diplomatik ayağındaki başarıydı. Türkiye birkaç aydır yapılan girişimler ve iletişim sonucunda sorunu diğer ülkeler ve uluslararası kuruluşlara anlatabilmiş, bu sayede operasyon meşrulaşmış ve Kürt sorununun kalıcı çözümü için bu tip operasyonların değeri ortaya çıkmıştı. Nitekim ilk hava saldırısı sonrasında Irak hükümeti ve Kürdistan Bölgesel Hükümeti’nden gelen tepkilerin dışındakilerin tümü olabildiğince ılımlıydı. Batı son PKK saldırıları sonrasında zaten bu tavrın ön sinyallerini veriyordu. Ancak bu anlayışlı bakışın tek nedeni birkaç aydır yapılan girişim ve iletişim mi?
 
Nitekim tozpembe tabloda iki hayatî husus eksik. İlki Türkiye’nin güvenlik kaygısı ve aldığı askerî önlemler karşısında uluslararası camianın verdiği ılımlı tepki 2002-2004 döneminde yapılan AB esinli reformlar sonucunda tanınan haklar ile son seçimde DTP’nin TBMM’ye girmesiyle alakalıdır. İşte siyasî başarı budur. Üstelik bu siyasette, o özgürlükçü reformları gerçekleştiren hükümetler kadar %10 barajını bağımsız adaylarla delerek meclise giren DTP’nin payı da vardır. Kürt meselesi penceresinden Türkiye’ye bakan yabancı resimde operasyonun yanında haklar manzumesini de görüyor.
 
İkinci husus tam da bu. Kürt sorunun çözümünde hem Türkiye hem Irak Kürtlerine yönelik kucaklayıcı çabaların aciliyeti, sadece askerî yöntemlerle yetinilmemesi beyan veren her ülke tarafından hatırlatıldı.
 
Bu bütüncül yaklaşımların hükümetin belli bir kesiminde yankılandığını biliyoruz. Ancak   hükümet tek ses değil. Devlet ise hiç razı değil. Savaşan Türkiye’nin gözü şu sıra pek başka bir çare görmüyor.
 
Daracık bir siyaset alanı
 
Eve dönüşün ne olmadığını gördük. Sorunun hallini askere ihale etmiş olan AKP’nin siyasî manevra alanı Kürt konusunda olduğu gibi genel sivilleşme konusunda da azamî daralmıştır.
 
AKP’nin çözümü, Mart 2009 seçimlerinde bölge belediyelerini kazanmak ve onlar eliyle ihale, hizmet ve para dağıtmak. Ancak bu cemaatçi, himmetçi ve iktisadiyatçı anlayış yetersiz. İnsan kimliğini zenginleştikçe unutmuyor. İspanya’nın en zengin bölgeleri olan Bask ve Katalunya’daki gibi daha talepkâr oluyor.
 
Bu senaryoda AKP’den başka siyasî aktör de yok- ki bu DTP ile er veya geç çatışma demek. Zaten bu süreç DTP’nin de katkılarıyla ister istemez başladı. Beğenmesek de potansiyel olarak siyasî ve barışçıl çözümün parçası olan DTP’nin başkanı alelacele derdest edildi.
 
Irak’ın kuzeyinde ise çözümün önünü açabilecek en güçlü koz ekonomik ilişkiler. Ancak işdünyamızın çabalarının siyasî karşılığı yok. Hâlâ Iraklı Kürt liderlere haydut muamelesi yapıyoruz. Başbakan Makedonya başbakanının ziyareti esnasında Yunanistan’ın bu ülkeye adıyla hitap edememesini haklı olarak kınarken kendi dışişleri bakanı Irak anayasasıyla tescil edilmiş Kürdistan Bölgesel Hükümeti’ni hâlâ bu şekilde anamam diyor.
 
İsrail, ABD veya Cezayir’de savaşan Fransız ağzıyla sorunu topyekûn terör ve terörcülere indirgemenin getirdiği kolaycılık, çözümü ‘PKK’yı bitirmek’ ile sınırlandırıveriyor. Şiddete başvuran insanı doğuştan fanatik ve iflâh olmaz addeden terör tahlili ancak böyle bir sonuç verebilir. Her konuda olduğu gibi ama bu sefer en yetkili ağızlarda magazinleşmiş savaş, BBG evinde gizlenen terörcüyü avlamak için bilgisayar oyunu lezzetinde bir uğraşa indirgeniveriyor.
 
Sonuçta, ortada bayram öncesi kamuoyunun ruhunu okşamada başarılı bir harekât ve yine ortada kalmış bir Kürt sorunu var.
 
Herhalde operasyonun siyasî anlamda tek getirisi ABD ile yeni bir flört dönemi ve bununla bağlantılı olarak Iraklı Kürtlerin Amerika’nın dostluğunu tartma fırsatı oldu. Bu gelişmelerin Kürt sorununun çözümü için ne kadar işlevsel olacağını ise zaman gösterecek.
 
 
BU BÖLÜMÜN DİĞER YAZILARI

YAZARIN DİĞER YAZILARI

(Kasım 2007 öncesi)
 


(Kasım 2007 öncesi)


AB YOLUNDA
(Arşiv Linkleri)


AB YOLUNDA

AB EDİTÖRÜNDEN

AB MÜKTESEBATI

LİNKLER

AVRUPA KOMİSYONU ANKARA TEMSİLCİLİĞİ

AB'NİN FAALİYETLERİ

AB-ARŞİV


BU SAYFAYI TAVSİYE ET!