Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


T'ai Chi Ch'uan
T'ai Chi Ch'uan, kökleri 5000 yıl öncesine dayanan bir sağlık sistemidir. Günümüzde yalnızca Çin'de yirmi milyon insan tarafından uygulanmaktadır. Pek çok önemli üniversitenin kulüplerinde ya da eğitim programlarında yer alan T'ai Chi Ch'uan üzerine yapılan araştırmalar, bu uygulamanın solunum yolları, kan dolaşım sistemi, kemik ve eklem rahatsızlıkları gibi pek çok rahatsızlığın tedavisinde son derece etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Aerobik egzersizlerde olduğu gibi insanın fiziksel kapasitesini zorlamayan bu uygulama, günümüzde bazı üniversite kliniklerinde kalp hastaları ve astım hastaları gibi bazı hastaların tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır.

T'ai Chi özel bir inanç sistemine uymanızı, belli bir şekilde beslenmenizi istemez. Bu nedenle herkes için uygun bir öğretidir. Özel giysilere ya da malzemelere ihtiyaç duyulmadığı için uygulamak için para harcamanıza da gerek yoktur. Pek çok egzersiz, insanın yaşı ilerledikçe daha zor uygulanır hale gelmektedir, oysa T'ai Chi, fiziksel güç ya da dayanıklılık gerektirmediği için çok ileri yaşlarda dahi kolayca uygulanabilir, hatta t'ai chi uygulaması yıllar geçtikçe daha da etkili bir hale gelmeye başlamaktadır. Sağladığı fiziksel, zihinsel ve ruhsal yararlardan faydalanmak için günde sadece on dakika çalışılması yeterlidir. Bu sayede T'ai Chi, diğer uygulamalarda olduğu gibi etkilerinden yararlanabilmek için uzun zaman ayırmak gereken bir çalışma değildir. Bunların yanı sıra T'ai Chi uygulamak insanın sürekli olarak zevk almasını sağlar. Bu nedenle de sıkıcı bir uygulama değildir.

T'ai Chi Ch'uan, Temel Taocu Sanatlardan Bir Tanesidir. Bu özelliği sayesinde herhangi bir ruhsal ya da zihinsel çalışmanın bütünleyicisi olarak kullanılabilir. Her ne kadar taocu felsefeden doğmuş olsa da uygulanması için belli bir inanç sistemine bağlı olmayı gerektirmediği için her tür zihinsel ya da ruhsal faaliyete kolayca uyarlanabilir. Taocu çalışmalar, yer ve gök enerjilerini insan bedeninde bir araya getirip, ileri düzeydeki içsel simya çalışmaları için sağlam bir temel hazırlar. Bu temel sayesinde fiziksel dünya ve bedenimiz ile kurduğumuz güçlü ve sağlıklı bağlar, ruhsal çalışmalarımızda dengeli bir şekilde ilerlememize yardımcı olur. Pek çok öğretide, ruhsal çalışmalar için bu dünya ve fiziksel bedenimiz göz ardı edilmektedir. Bu da ruhsal çalışmalarımız sırasında dengesizliklere neden oluyor. Ancak taocu öğreti, ruhsal olarak ilerlemek için bu dünyanın ve fiziksel bedenimizin son derece önemli olduğunun bilincindedir. Fiziksel dünya ve bedenimiz temeldir ve bu temel ne kadar sağlam olursa üzerine o derece sağlam duvarlar inşa edebiliriz. T'ai Chi Ch'uan bize, uyguladığımız öğreti ne olursa olsun son derece sağlam bir temel kurmamız için yardımcı olmaktadır.

T'ai Chi Ch'uan, Dünyadaki En Etkili Savaş Sanatlarındandır. Mantık olarak yumuşak ve dirençsiz olanın, sert ve dirençli olanı yenmesi ilkesi üzerinde yükselen bir savaş sanatıdır. Dışsal savaş sanatlarında rakibin alt edilmesi için gerekli olan güç, hız, çeviklik ve fiziksel cesaret gibi nitelikler T'ai Chi savaş sanatında önemli değildir. Çünkü T'ai Chi'ye göre kazanmanızı sağlayan şey boyun eğmektir. Bu denetimli boyun eğiş önce rakibinizin gücüyle uyum sağlamanızı ve ardından da rakibinizi kendi gücüyle yenmenizi sağlar. Bu nedenle de ustalar tarafından söylendiği gibi bir T'ai Chi savaşçısıyla savaşmak, serbestçe asılı duran bir çarşafı yumruklamak gibidir.

Kendine suyu örnek alan T'ai Chi, tıpkı su gibi yumuşak ve dirençsizdir. T'ai Chi sanatçısı tıpkı su gibi hareket ederek rakibinin boşluklarını doldurur ve dirençsizliği sayesinde kendini kavramaya çalışan rakibinin parmakları arasından kayıverir. T'ai Chi Klasiklerinde şöyle denmektedir: ''Eğer rakibiniz sertse, o zaman yumuşayın. Buna boyun eğmek denir. Eğer rakibiniz devinim halindeyse, onunla aynı yöne doğru devinip ona yapışın. Buna yapışmak denir. Düşmanınıza saldırdığınızda, hızla deviniyorsa hızla devinin, yavaşça deviniyorsa yavaşça devinin, bu sayede devinimleri birbiriyle uyumlu hale getirin". Bir T'ai Chi savaşçısının tek yapması gereken şey rakibiyle bir, aynı olmaktır. Onunla bir olduğunda artık rakibinin gücü, kendi gücü olur ve bu sayede rakibi ne kadar güçlü ya da hızlı olursa olsun onu kendi gücüyle, zorlanmadan alt eder. Eski çağlardan günümüze dek yetenekleriyle herkesi şaşırtan T'ai Chi savaşçıları aynı zamanda yaptıkları müsabakalarda rakiplerini onlara zarar vermeden yenmeleri nedeniyle de büyük bir saygı kazanmışlardır.

Devamı


ALTERNATİF TIP

A.T EDİTÖRÜ'NDEN

A.T HABERLER

AKUPUNKTUR

ALEXSANDER
TEKNİĞİ


AROMATERAPİ

ASED

AYURVEDA

BİYOTERAPİ

ÇİGONG

FENG SHUİ

HAREKETLİ KUVVET

HOMEOPATİ

HİPNOZ

KİNESİOLOJİ

KİROPRAKTİK

KRİSTAL TERAPİ

REİKİ

REFLEKSOLOJİ

RENKLERLE TERAPİ

SHİATSU

T'Aİ CHİ CH'UAN

VEDİK ASTROLOJİ

YOGA

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 
Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla