Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...

Bu Bir Yaşam Tarzı Değil, Yaşamın Ta Kendisi!

"Yaşam tarzı" sözcüğü aslında bir şeylerin alternatifi. Biraz da çözümsüzlükten düşünülüp icat edilmiş bir tamlama. Eşcinselliğin bilimsel olarak hastalık sınıfından çıkarılmasından sonra eşcinsellikten bahsedilirken hangi kategoride geçmesi gerektiği konusunda bir bocalama yaşanmış. Cinsel tercih kullanılır olmuş ama eşcinselliğin bir tercih değil yönelim olduğu, sonradan kazanılmadığı gibi çoğunluğun kabul ettiği veriler ışığında bu üst kategori "cinsel yönelim" olarak değiştirilmiş.

Ancak sosyal alanda daha "light" bir sözcüğe de ihtiyaç duyulmuş bana kalırsa. Çünkü cinsel yönelim içinde yoğun yatak odası çağrışımları barındırıyor. Bence sakıncası yok ama eşcinsellerin hep varolmuş "cinsellikle anılmaktan duydukları rahatsızlık" sonucu "yaşam tarzı" daha tercih edilir bir sözcük haline gelmiş. Zaten eşcinsellik dışarıdan bakıldığında, aslında sadece "görünür" olan eşcinsellerin sürdürdüğü bir "ortak alışkanlıklar dizisi"ni de beraberinde getiriyor. Belli marka kıyafetler, parfümler, mekanlar, dergiler, vs. vs. (Bu tabii eşcinselliğin kapitalist düzende nasıl bir sömürü haline gelebildiği konusunda ayrı bir tartışma.)

Gelin görün ki herhangi bir anket ya da formda "ağır" cinsel yönelim sözünü kullanmamak için "yaşam tarzı" seçeneği altında heteroseksüel, lezbiyen, gey ya da "rather not say" (söylemeyi tercih etmiyorum) yer alsa da, ben hiç "heteroseksüel yaşam tarzı"ndan bahsedildiğini duymadım. Yani bu yaşam tarzı lafı aslında eşcinsellik iması için kullanılıyor.

Şöyle ifadeleri de duymuşunuzdur: "Farklı yaşam tarzlarına saygı". Bu şifreli sözcükler grubu aslında eşcinsellerin rahat bırakılması anlamına geliyor. Birçok kurum ve hatta bazen yasa eşcinsellik konusunu "yaşam tarzı" lafıyla ifade ediyor. Kısacası yaşam tarzı demek aslında cinsel yönelim demek. Ama komiktir ki sadece eşcinselliğin üst kategorisi olarak kullanılıyor.

Yukarıda yazdıklarım biz zavallı 3. dünya ülkesi eşcinselleri için çok yakın bir tartışma değil aslına bakarsanız. Hepsi Avrupa ve Amerika için geçerli. Ama bizde de, özellikle İstanbul'da bu batılı eşcinsel hayatı sıkı sıkıya takip eden arkadaşlar var. Ama yaşam tarzı ifadesini sözlük anlamıyla değerlendirmeye kalkınca "benim bu tarz bir yaşamım yok, yoksa ben eşcinsel değil miyim" şakasını yapıyorlar. Gizliden gizliye, sürüye uymayıp, hoşlanılmayan ortalama eşcinsel imajından da farklı olduklarını sokuşturuveriyorlar.

Eşcinsel hareketin düşünsel yapıtaşlarından biri "çeşitlilik" fikridir. Eşcinseller toplum içinde nasıl bir renkse, eşcinsel topluluk da kendi içinde sayısız rengi barındırır. Yani bize diretilen egemen yaşam tarzının (gece hayatı, spor salonları, markalar) dışında bir yaşam süren de (hatta daha fazla) eşcinsel var. Zaten oralarda herkes bunun farkında, bu "yaşam tarzı" lafına kimse takmıyor ve herkes kendi hayatını yaşıyor, kendine özgü bir "yaşam tarzı" geliştiriyor. Bir yandan da eşcinselliğinin "yaşam tarzı" kategorisinde değerlendirilmesinin "cinsel yönelim"e göre daha katlanılabilir olduğunu düşünüyor. Tabii ki ideal olan bir gün cinsel yönelimin hatta cinsiyetin herhangi bir yerde bildirilmesine gerek kalmaması...

Eşcinsellere yönelik ürün ve reklamlara çok sıcak bakmasam da bir gey dergisinde gördüğüm viski ilanının sloganı, her şeyi çok güzel özetliyor:
THIS IS NOT A LIFE STYLE...
IT IS LIFE!
(Meali başlıkta)!


Neşeli kalın.

Uğur ALPER
Diğer yazıları için tıklayın

 GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla