minidev
ÇEVRE
“Bahtı Kara"deniz
Karadeniz’de yaşanan şiddetli lodos fırtınası neticesinde Ukrayna sahillerinde, Kerç Boğazı yakınında parçalanarak batan iki gemiden yayılan petrol ve kükürt, zaten ekolojik açıdan çok kirli olan Karadeniz’de yeni bir çevre felaketine neden olmuştur.
Hakim akıntılar sistemi nedeniyle kısa sürede ülkemiz sahillerine ulaşmasını beklediğimiz kirlilik Karadeniz’deki canlı yaşamını olumsuz etkilemektedir. Kazanın olduğu Kerç Boğazı, Azak Denizi ile Karadeniz arasında bir biyolojik koridor olarak deniz canlılarının geçişlerini sağlamaktadır. Bu bölgede yaşayan bazı deniz canlıları ise Uluslar arası Doğa Koruma Birliği (IUCN) tarafından nesli tehlike altında olan türler olarak ilan edilmiştir. Bu kazalar, nesli tehlike altında olan bu canlıları da etkilemiştir.
11 Kasım 2007 tarihinde kötü hava koşulları nedeniyle parçalanarak Karadeniz’de petrol sızıntısına neden olan Volgoneft 139 tankeri bize 28.12.1999 tarihinde yine kötü hava koşulları nedeniyle Florya sahilinde parçalanarak batan ve binlerce ton petrolün denizi ve kıyıyı kirletmesine neden olan Volgoneft 248 kazasını hatırlatmıştır.
Hatırlanacağı gibi aslında nehir koşularına uygun gemiler olan “Volgoneft”ler Karadeniz’in hırçın dalgalarına dayanamamaktadır.
8 yıl önce ülkemiz sahillerinde yaşanan benzer çevresel felakete rağmen, Karadeniz’deki yüksek dalgalara dayanıksız bu tip gemilerin hala Karadeniz’de dolaşması, Karadeniz’in ihmal edilmişliğine bir örnektir.
 
Rüzgarların kuzeye dönüp, hakim akıntı sistemleri yeniden işlemeye başladığında ülkemiz kıyıları da bu kirlilikten etkilenecektir. Bu açıdan bir yandan yeni kirliliğe karşı önlem alınırken diğer yandan Volgoneft serisi gemilerin Karadeniz’de dolaşması artık önlenmelidir.
 
Doç. Dr. Barbaros Gönençgil
 
 
BU BÖLÜMÜN DİĞER YAZILARI

(Kasım 2007 öncesi)
 


(Kasım 2007 öncesi)BU SAYFAYI TAVSİYE ET!