minidev
SİVİL TOPLUM
Bu haftanın ifade özgürlüğü davaları

Ankara’daki İnsan Hakları Anıtı önünde, 12 Nisan 2007’de Vicdani Ret Çalışma Grubu, vicdani retçi Halil Savda’ya destek amaçlı bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması sonrasında, metni okuyan Serpil Köksal ve “ASKER OLMA” pankartını taşıyan İbrahim Kızartıcı ile Şevket Murat Düşen gözaltına alındı. Daha sonra, Ankara Emniyet Güvenlik Şube Müdürlüğü'nün şikayetiyle, haklarında TCK 318 “halkı askerlikten soğuttukları” iddiasıyla dava açıldı. Köksal, Kızartıcı ve Düşen'in yargılandığı davanın ilk duruşması 20 Eylül 2007’de, Ankara 4. Sulh Ceza Makemesi’nde görüldü. Sanık avukatları, bu duruşmada TCK 318’in, Anayasa’nın 2’nci (Cumhuriyetin nitelikleri), 13’üncü (Temel hak ve hürriyetlerin sınırlanması), 25’inci (Düşünce ve kanaat hürriyeti), 26’ncı (Düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti) ve 38’inci (Suç ve cezalara ilişkin esaslar) maddelerine aykırı olduğunu iddia etti. Bunun yanında, dosyanın Anayasa Mahkemesi’ne gönderilerek aykırılığın giderilmesi istendi. Mahkeme, 4 Aralık 2007 saat 10:45’deki duruşmada bu talebi kabul edip etmediği kararını verecek.

İşte yargılanan, "Vicdani Ret Hakkı”nın tanınması ve vicdani retçi Halil Savda'nın koşulsuz serbest bırakılması talebini içeren basın açıklaması:

Basına ve Kamuoyuna;
Temel bir insan hakkı olan "Vicdani Ret Hakkı"nı kullanan bir kişi Vicdani Retçi Halil Savda, 3 ayı aşkındır askeri cezaevinde. Bu süre içerisinde birçok kez hücre cezasına çarptırıldı, kötü muamele ve işkenceye maruz kaldı, kalmakta. Halil Savda, "Hizmetten kısmen veya tamamen sıyrılmak istemiyle emre itaatsizlikte ısrar" (2 kez) ve "firar" suçlamalarıyla açılan davalar dolayısıyla, bugün, 12 Nisan 2007 günü Çorlu Askeri Mahkemesinde bir kez daha duruşmaya çıkacak. Vicdani ret hakkı, düşünce, kanaat ve vicdan özgürlüğü kapsamında vazgeçilmez bir haktır. Altında Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin de imzası bulunan birçok sözleşme "vicdani ret hakkı"nı temel bir insan hakkı olarak güvenceye almıştır. Buna rağmen; yaşadığımız coğrafyadaki retçiler halen hapsedilmekte, pratikte ömür boyu hapis anlamına gelen bir cezalandırma sistemiyle karşı karşıya kalmaktadır. Açıkça bilinmelidir ki; bir vicdani retçiyi herhangi bir asker kaçağından ayıran en önemli özellik, kaçmamasıdır. Vicdani retçi kendisine sunulan kaçmak ve askerlik yapmak seçenekleri dışında bir yaşamı kurmaya çalışır. Bunu yaparken tek dayanağı dürüstçe duruşuna sahip çıkmasının verdiği güven duygusudur. Halil Savda aslında bu nedenden ötürü tekrar tekrar açılan davalar ve hücre cezalarıyla yüz yüzedir. Bununla da kalınmamakta, Halil Savda aynı suçtan ikinci kez yargılanmaktadır ve çok büyük bir ihtimalle tekrar ceza alacaktır. Vicdani Ret Hakkı'nın vazgeçilmez temel bir insan hakkı olduğuna inanan bizler, Halil Savda'nın uğradığı hak gaspını protesto etmek, mücadelesini sahiplendiğimizi ve kendisiyle dayanışma içinde olacağımızı ilan etmek üzere buradayız.
—Halil Savda derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmalıdır.
—AİHM kararı uyarınca, Vicdani Ret Hakkı derhal tanınmalıdır.
—Tüm Vicdani Retçiler üzerindeki baskılar sonlandırılmalı, mağduriyetleri giderilmelidir.

Vicdani Retçi Halil Savda serbest kalıncaya ve Vicdani Retçiler üzerindeki baskılar sona erinceye kadar eylemliliklerimizin süreceğini vurgulayarak, vicdani reddin temel bir insan hakkı olduğu gerçeği kabul edilip, TC devleti tarafından, uluslararası sözleşmeler altına atılan imzanın gereği yerine getirilinceye kadar mücadelemizi sürdüreceğimizi duyururuz.

Düşünce Suçu( ?! )'na Karşı Girişim, Helsinki Yurttaşlar Derneği, Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe, İnsan Hakları Derneği Genel Merkezi, KaosGL, MorEl Eskişehir, Pembe Hayat, Vicdani Ret Platformu'nun başlattığı "318'e Hayır" kampanyasına katılmak ve bir imza vermek istiyorsanız ad-soyadınızı yazarak [email protected]'a bir email atabilirsiniz.

TCK 318 hakkında daha ayrıntılı bilgiye, http://www.antenna-tr.org/exel/son.doc adresinden ulaşabilirsiniz.


Bu haftanın ifade özgürlüğü davaları :

Sanıklar : Serpil Köksal, İbrahim Kızartıcı, Şevket Murat Düşen

Mahkeme ve duruşma tarihi : Ankara 4. Sulh Ceza Mahkemesi, 4 Aralık 2007 Saat 10:45

Açıklama : Vicdani ret hakkının tanınması ve vicdani retçi Halil Savda´nın koşulsuz serbest bırakılması talebini içeren basın açıklamasını, İnsan Hakları Anıtı önünde 12 Nisan 2007 tarihinde, okuyan Vicdani Ret Çalışma Grubu´ndan Serpil Köksal ve ¨Asker Olma¨ pankartını taşıyan İbrahim Kızartıcı ile Şevket Murat Düşen gözaltına alındı. Daha sonra, Ankara Emniyet Güvenlik Şube Müdürlüğü´nün şikayetiyle, haklarında ¨halkı askerlikten soğuttukları¨ iddiasıyla dava açıldı. (TCK 318)


Sanıklar : Ragıp Zarakolu

Mahkeme ve duruşma tarihi : İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, 5 Aralık 2007 Saat: 09:30

Açıklama : Belge Yayıncılık tarafından yayınlanan George Jerjian´in “Gerçek Bizi Özgür Kılacak” isimli kitabının yayınlanması üzerine bu dava açıldı. (TCK 301, ATA 1,2)


Sanıklar : Ezilenlerin Sosyalist Platformu (ESP) üyesi 8 kişi

Mahkeme ve duruşma tarihi : Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, 5 Aralık 2007 Saat: 10:00

Açıklama : Bu dava, Ezilenlerin Sosyalist Platformu (ESP) üyesi 8 kişiye, ¨Operasyonlar Durdurulsun¨ konulu basın açıklamasında attıkları sloganlar ve okunan metin gerekçe gösterilerek açıldı. (TCK 314 TMK 5)

Sanıklar : Faruk Çakır

Mahkeme ve duruşma tarihi : Bağcılar 2. Asliye Ceza Mahkemesi, 6 Aralık 2007 Saat 10:20

Açıklama : Bu dava, Yeni Asya Gazetesi´nin 23 Haziran 2007 tarihli nüshasında yayınlanan ¨Danıştay soruşturması genişletiliyor¨ başlıklı haber nedeniyle, gazetenin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Faruk Çakır hakkında açıldı. (TCK 285)

Sanıklar : Ethem Açıkalın

Mahkeme ve duruşma tarihi : Adana 4. Sulh Ceza Mahkemesi, 7 Aralık 2007 Saat 09:35

Açıklama : Adana´da 14 Ağustos 2006´da Gülbahçesi Mahallesi´nde yargısız infazla katledilen 16 yaşındaki Feyzi Abik´in katillerinin bulunması talebiyle 16 Ağustos 2006´da basın açıklaması yapan İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şube Sekreteri Ethem Açıkalın hakkında dava açıldı. (TCK 301)

NOT: Bu ayki düşünce özgürlüğü davalarına ve genel istatistik bilgilere http://www.antenna-tr.org/dunya/first_page_tr.asp adresinden ulaşabilirsiniz.

 
BU BÖLÜMÜN DİĞER YAZILARI

(Kasım 2007 öncesi)
 


(Kasım 2007 öncesi)


SİVİL TOPLUM
(Arşiv Linkleri)


SİVİL TOPLUM

TÜM S.T.K'LAR


BU SAYFAYI TAVSİYE ET!