minidev
SİVİL TOPLUM
Bu haftanın ifade özgürlüğü davaları
 
Açılan soruşturma ve davalar ise birbirinden ilginç. Örneğin, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, katıldığı “Koyun Kırpma Festivali”nde hiç konuşmadığı halde, “bölücülük propagandası” yaptığı iddiasıyla soruşturmaya uğradı. Roj TV’ye destek vermek, Kürtçe konuşmak, çatışmada hayatını kaybedenlere ambulans tahsis etmek, davalara katılmak gibi insani sorumluluk ve ifade özgürlüğü alanındaki adımlar ise soruşturma ya da davalara neden olan konuların başında geliyor.
 
Bu hafta DTP’li bütün belediye başkanları yargılanacak
 
DTP’li tüm belediye başkanlarının 21 Aralık 2005’de Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen’e gönderdiği ve Roj TV’nin kapatılmamasını istediği mektuba açılan davanın 11’inci duruşması bu salı Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
 
Mektuptan

“...Roj TV’nin yayınlarını Türkiye dışından yapmasının nedeni ülke sınırları içerisinde Kürtçe yayın yapılmasını engelleyen anayasal ve yasal mevzuattır...”
“...Türkiye’de izin verilen 45 dakikalık süre yetersizdir ve Kürtçe yayın yapmak isteyen özel televizyon kanalları keyfi idari engellerle karşılaşmaktadır...”
“...İfade özgürlüğü kısıtlamaları Türkiye’deki her kültür, dil ve kimlik farklılıklarını bastırma üzerine kurulu mevcut otoriter siyasi geleneğin yapıtaşlarından biridir...”
“...Roj TV Türkiye’de henüz tam olarak sağlanmamış ifade özgürlüğünün gelişmesi yolunda yapıcı ve olumlu bir çabayı temsil etmektedir. Roj TV’nin kapatılması demokrasi, insan hakları ve demokratik medeniyetin temel özgürlükleri için verilen mücadelede önemli bir mekanizmanın kaybedileceği anlamına gelir...”
Bu haftanın ifade özgürlüğü davaları : 
 
Sanıklar                                   : Mehmet Pamak, Yusuf Tanrıverdi
Mahkeme ve duruşma tarihi  : Ankara 3. Asliye Ceza Mahkemesi, 28 Ocak 2008 Saat 09:00
Açıklama                                 : İLKAV’ın 03 Aralık 2006’da düzenlediği “Resmi İdeoloji Kıskacında Eğitim Sistemi ve Din Eğitimi” konulu panelde Mehmet Pamak ve Yusuf Tanrıverdi´nin yaptığı konuşmalarda suç işledikleri iddiasıyla o günün Vakıflardan sorumlu Devlet Bakanı M. Ali Şahin’in emri ile harekete geçen Vakıflar Genel Müdürlüğü bir yandan İLKAV için kapatma davası açdı, diğer yandan da konuşmacılar için savcılığa suç duyurusunda bulundu. Bunun üzerine her iki konuşmacıyada ¨Cumhuriyeti ve devletin askeri teşkilatını alenen aşağılama¨ iddiasuyla dava açıldı.
 
Sanıklar                                   : Şevket Sertaç Bucak, Salih Özçelik
Mahkeme ve duruşma tarihi  : Şanlıurfa 2. Asliye Ceza Mahkemesi, 28 Ocak 2008 Saat 09:00
Açıklama                                 : Hak ve Özgürlükler Partisi´nin (HAKPAR) 14 Nisan 2007´de Şanlıurfa´da düzenlediği toplantıda konuşan HAKPAR Genel Başkanı Şevket Sertaç Bucak´a ´Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik´ iddiasıyla; Şanlıurfa İl Başkanı Salih Özçelik´e ise 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu´na muhalefetten dava açıldı.

Sanıklar                                   : Atilla Yayla
Mahkeme ve duruşma tarihi  : İzmir 8. Asliye Ceza Mahkemesi, 28 Ocak 2008 Saat 10:25
Açıklama                                 : Avrupa Birliği sürecinde ¨her yerde Atatürk fotoğrafının asılmasını ve heykelinin bulunmasını¨ eleştirdiği için geçici olarak görevden uzaklaştırılan Gazi Üniversitesi´nden Prof. Dr. Atilla Yayla hakkında ¨Atatürk´ü Koruma Yasası¨ uyarınca da dava açıldı. Prof. Yayla, ¨... Bize soracaklar, neden her yerde Atatürk heykeli var? diye soracaklar. ´Neden her dairede bu adamın fotoğrafları asılı?¨ diye soracaklar. ´Kemalizm Türkiye´nin problemidir´ falan diye. Bizimkiler şiddetle tepki gösterirler buna; ama eninde sonunda tartışacağız...Kemalizm, ilerlemeden çok, gerilemeye tekabül eder¨ demişti.
 
Sanıklar                                   : Demokratik Toplum Partisi (DTP) 'ne üye 56 Belediye Başkanı
Mahkeme ve duruşma tarihi  : Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, 29 Ocak 2008 Saat 09:30
Açıklama                                 : Demokratik Toplum Partisi´ne (DTP) üye 56 belediye başkanı hakkında, Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen´e Roj TV´nin kapatılmamasını istemiyle gönderdikleri mektup nedeniyle bu dava açıldı.
 
Sanıklar                                   : Hilmi Aydoğdu
Mahkeme ve duruşma tarihi  : Diyarbakır 8. Asliye Ceza Mahkemesi, 29 Ocak 2008 Saat 09:30
Açıklama                                 : ´´Kerkük´e yapılan saldırıyı Diyarbakır´a yapılmış sayarız´´ sözleri nedeniyle tutuklanan DTP Diyarbakır İl Başkanı Hilmi Aydoğdu hakkında, ´halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek´ suçundan üç yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
 
Sanıklar                                   : Emin Bal
Mahkeme ve duruşma tarihi  : Beytüşşebap Asliye Ceza Mahkemesi, 29 Ocak 2008 Saat 10:00
Açıklama                                 : Bal hakkında, muhabir olarak izlediği bir PKK´lının cenaze töreninde atılan sloganları savcılığa bildirmediği için dava açılmıtı. Bu dava kapsamında Bal´ın ifadesi alındı ve Bal ¨Sloganları duymadığını¨ söyledi. Bunun üzerine savcılık ikinci bir iddianame hazırladı. Bal, yalan tanıklık yapmakla suçlanıyor.
 
Sanıklar                                   : Tahir Elçi
Mahkeme ve duruşma tarihi  : Eskişehir Ağır Ceza Mahkemesi, 31 Ocak 2008 Saat 09:00
Açıklama                                 : Mardin Kızıltepe´de polislerce öldürülen Ahmet Kaymaz ve 12 yaşındaki oğlu Uğur Kaymaz´la ilgili davada Kaymaz ailesinin avukatlığını üstlenen Tahir Elçi, yaptığı bir basın açıklaması nedeniyle ¨adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs¨ iddiasıyla yargılanıyor. Elçi, basın açıklamasında ¨Çok adil bir tutumla karşı karşıya olduğumuzu düşünmüyorum. Mahkeme başkanından çok adaletli bir tutum göremediğimiz için böyle bir durum yaşandı. Bizim taleplerimize kayıtsız kalındı. Ciddiye alınmayan bir eda, tutum saptadık. Biz tarafsız bir yargılama istiyoruz. Adaletin burada gerçekleşmesini istiyoruz.¨ sözlerini sarfetmişti.
 
Sanıklar                                   : Sırrı Öztürk, Osman Tiftikci
Mahkeme ve duruşma tarihi  : İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, 31 Ocak 2008 Saat 09:30
Açıklama                                 : ¨Osmanlı´dan Günümüze Ordunun Evrimi¨ adlı kitap nedeniyle, kitabın yazarı Osman Tiftikci ve yayıncısı Sorun Yayınları sahibi ve yetkilisi Sırrı Öztürk hakkında bu dava açıldı.
 
Sanıklar                                   : Ragıp Zarakolu
Mahkeme ve duruşma tarihi  : İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, 31 Ocak 2008 Saat 11:00
Açıklama                                 : Belge Yayınları yetkilisi Ragıp Zarakolu´na Mac Gill Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Dora Sakayan´ın ¨Bir Ermeni Doktorun Yaşadıkları-Garabet Haçeryan’ın İzmir Güncesi¨ başlıklı kitabı nedeniyle bu dava açıldı.
 
 NOT: Bu ayki düşünce özgürlüğü davalarına ve genel istatistik bilgilere http://www.antenna-tr.org/dunya/first_page_tr.asp adresinden ulaşabilirsiniz.
 
 Önceki Haftanın İfade Özgürlüğü Davaları
 
Aysel Tuğluk, Hilmi Aydoğdu 2006 yılında Dünya Barış Günü’nde konuşan Tuğluk ve Aydoğdu’ya karşı açılan davaya devam edildi. Tuğluk milletvekili olduğu için, hakkında yargılamanın durdurulması kararı verildi. Mahkeme, Tuğluk’un dokunulmazlığının TBMM tarafından kaldırılmasını bekliyor. Aydoğdu’nun dosyası hakkında ise ayırma kararı verildi. Aydoğdu için duruşma tarihi henüz belli değil.
 
Emin Bal Beytüşşebap Sulh Mahkemesi, 24 Ocak 2007 tarihinde yapılan karar duruşmasında, Bal'ın iddia edilen suçta kastının ve ihmalinin bulunmamasını göz önüne alarak, beraat kararı verdi.
 
BU BÖLÜMÜN DİĞER YAZILARI

(Kasım 2007 öncesi)
 


(Kasım 2007 öncesi)


SİVİL TOPLUM
(Arşiv Linkleri)


SİVİL TOPLUM

TÜM S.T.K'LAR


BU SAYFAYI TAVSİYE ET!