minidev
SİVİL TOPLUM
Bu haftanın düşünce özgürlüğü davaları
'Yazıyooor... Yazıyor...' diye koşturuyordu Erzurum’un Hınıs İlçesi’nin yazları tozlu, kışları çamurlu sokaklarında. Henüz sekiz-dokuz yaşlarındaydı. Elinde tuttuğu, sokak sokak sattığı; babası Hüseyin Kara'nın yazdığı, dizdiği, motorlu pedalla bastığı 'Hınıs'ın Sesi' gazetesiydi. Okuldan artakalan zamanlarında babasının gazetesinde harfleri tek tek elle diziyor, baskıya yardımcı oluyor, sonra sokaklara çıkıp satıyordu Sinan. Hem okuyordu, hem babasına yardımcı oluyordu. Ortaokulun son yılına geldiğinde artık öğrenciliği bırakmış, tüm zamanını gazeteye vermişti. Artık muhabirlik de yapıyordu Sinan. Hatta yakaladığı ilk 'büyük' haberi de unutamıyor. Yıl 1983. Sinan 16 yaşlarında. Bir 'duyum' geliyor. Hınıs Devlet Hastanesi Başhekimi, hastanenin salonunda horoz dövüşü yaptırıyor. Gidiyor hastaneye Sinan. Bir sağlık kurumunda kan revan içerisinde dövüştürülen hayvanları ve izleyicilerini görüntüleyip haberi 'patlatıyor'. Büyük bir gürültü kopuyor ilçede. Başhekim görevden alınıyor. Gazeteciliğin 'tadına' çok küçük yaşta varmıştır Sinan. Ama Hınıs artık dar gelmektedir ona. 1990'lı yıllarda tatilini geçirmek için Muğla'nın Datça'sına gider. İlk fark ettiği, Datça'da bir matbaanın olmamasıdır. Hemen kararını verir. Babası zaten emekli olmak istemektedir. Hınıs'taki motorlu pedalı alır, Datça'ya getirip ilçenin matbaasını kurar. Arkasından 'Datça İnan', sonra da 'Datça Haber' gazetesini çıkarmaya başlar. Aynı zamanda 'Cumhuriyet'in, 'Yeni Asır'ın, 'Sabah'ın, ‘Özgür Gündem’in ve 'Doğan Haber Ajansı'nın muhabirliklerini de üstlenir. Yerel bir gazetenin sahibi olunca seçilecek iki yol vardır. Ya yerel resmi güçlerle iyi anlaşacak, ilandan, yolsuzluktan, yağmadan payını alacaksın ya da dürüst bir gazeteci olmanın gereğini yerine getirerek yolsuzluktan, hırsızlıktan, yağmadan, hortumdan, rantçılıktan okurlarını haberdar edeceksin. İkinci yolu seçer elbette Sinan. Bu yolda 'tatlı kârlar' olmaz. Olsa olsa devlet görevlileriyle, mülki amirlerle çatışma; tehdit, can güvenliği yoksunluğu, bir de açılan bol bol dava vardır.
 
Bugüne kadar Sinan hakkında tam 48 dava açıldı. Davalarda suçlama kimi zaman kamu görevlisine hakaret, kimi zaman basın yoluyla tehdit kimi zaman ise askeri teşkilatı aşağılamaydı. Bu davaların 22’si halen devam ediyor. Devam eden davalardan biri (“Kadrolu Katiller” yazısı nedeniyle ‘Devletin Askeri Kuvvetlerini Aşağılamak’tan yargılandığı dava) bu Çarşamba saat 10:25’te, Beyoğlu 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görülmeye devam edecek. Aslında Sinan'ın yaşadıkları, Türkiye'de halkın bilgi edinme hakkına katkıda bulunmak isteyen tüm gerçek gazetecilerin başına gelenlere yerel bir örnek. Devlet görevlilerinin uygulamalarını eleştiren, yanlışlıklarını açığa çıkaran; vurgunu, yolsuzluğu, rantçılığı teşhir eden gazetecileri bekleyen tehlikelerin somut bir habercisi. Çünkü Sinan, halkın haber alma özgürlüğünün, bu ülkede az bulunan, giderek de azalan bir simgesi. Bu yüzden siz davalarını dikkatle izleyin ve Sinan'ı sakın unutmayın!
 
Bu haftanın ifade özgürlüğü davaları : 
 
Sanıklar                                  : Mahmut Alınak
Mahkeme ve duruşma tarihi : Kars Sulh Ceza Mahkemesi, 19 Şubat 2008 Saat 09:00
Açıklama                                 : Bu dava, DTP Kars İl Başkanı Mahmut Alınak´a karşı 04 Haziran 2007 tarihinde Kafkas Üniversitesi Öğrenci Derneği tarafından düzenlenen ¨Demokrasinin Öncelikleri¨ konulu panelde yaptığı konuşma gerekçe gösterilerek açıldı. Alınak, ¨Suçu ve suçluyu övme¨ ve ¨Kanunlara uymamaya tahrik¨ iddiasıyla yargılanıyor.
 
 
Sanıklar                                  : Hilmi Aydoğdu
Mahkeme ve duruşma tarihi : Diyarbakır 8. Asliye Ceza Mahkemesi, 19 Şubat 2008 Saat 09:30
Açıklama                                 : ´´Kerkük´e yapılan saldırıyı Diyarbakır´a yapılmış sayarız´´ sözleri nedeniyle tutuklanan DTP Diyarbakır İl Başkanı Hilmi Aydoğdu hakkında, ´halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek´ suçundan üç yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
 
 
Sanıklar                                  : Sinan Kara
Mahkeme ve duruşma tarihi : Beyoğlu 2. Asliye Ceza Mahkemesi, 20 Şubat 2008 Saat 10:25
Açıklama                                 : Bu dava, Ülkede Özgür Gündem Gazetesi yazarı Sinan Karanın kaleme aldığı ¨Kadrolu Katiller¨ başlıklı yazı nedeniyle açıldı.
 
 
NOT: Bu ayki düşünce özgürlüğü davalarına ve genel istatistik bilgilere http://www.antenna-tr.org/dunya/first_page_tr.asp adresinden ulaşabilirsiniz.
 
 
BU BÖLÜMÜN DİĞER YAZILARI

(Kasım 2007 öncesi)
 


(Kasım 2007 öncesi)


SİVİL TOPLUM
(Arşiv Linkleri)


SİVİL TOPLUM

TÜM S.T.K'LAR


BU SAYFAYI TAVSİYE ET!