minidev
L.G.B.T.T YAZILARI
LGBTT Haberler
Gay adam topçu olmaz
BİR dönem şike iddiaları ve taraflı hakem atamaları gibi skandallara adı karışan İtalyan futbol kulübü Juventus’un eski genel direktörü Luciano Moggi (70), futbolda eşcinsel oyunculara kesinlikle yer olmadığını söyleyerek eleştiri oklarını üzerine çekti. Moggi, “Takımımda asla eşcinsel bir oyuncu olamaz. Belki bana eski kafalı diyebilirsiniz ama gay bir oyuncu futbolun ağırlığını kaldıramaz. Zaten bu spor türü de onlar için tasarlandı. Avrupa’nın büyük takımlarının hiçbirinde eşcinsel bir futbolcu yok” dedi.
 
Medya patronunun gay seks partisi ölümle bitti
Fransız TF1 kanalının şovalye unvanlı patronunun üç erkekle grup seks macerası skandala yol açtı
FRANSA’NIN en büyük özel televizyon kanalı olan TF1’in uluslararası bölümünün başındaki Patrick Binet’nin evinde verdiği gay seks partisi ölümle bitti. Binet önceki akşam Kültür Bakanlığı’nda üst düzey memur olan “arkadaşını”, bir öğretmen ve bir reklamcıyı evine çağırdı. Sabaha kadar süren partide dördü de uyuşturucu kullandı. Ama bakanlıkta çalışan arkadaşı sabah çırılçıplak ve ölü olarak bulundu. Polis evde yaptığı aramada, kokain, GHB ve sentetik uyuşturucu ele geçirdi. Kimliği açıklanmayan adamın “tecavüz hapı” olarak bilinen GHB’yi aşırı dozda aldığı için öldüğü tahmin ediliyor. Kasıtsız adam öldürmek şüphesiyle gözaltına alınan Binet, üç yıl hapis ve 45 bin euro para cezası ile yargılanacak. Binet iki yıl önce Fransa’nın en yüksek şovalye nişanına layık görülmüştü.
 
Lambda Baskıya Rağmen Örgütlenmekte Kararlı
 bianet
 
Dernek tüzüğünün iki yıldır onaylanmadığını belirten Lambdaİstanbul, kapatma davası ve polis baskısına rağmen örgütlenme çabasından vazgeçmeyeceklerini söyledi.
Lamdaİstanbul, dernek tüzüğünün iki yıldır devlet makamlarınca onaylanmadığını belirterek tepki gösterdi.
Bir açıklama yapan yaklaşık bir yıldır "genel ahlaka aykırılık" iddiasıyla süren kapatma davasının da karar bağlanmamasını eleştirerek şöyle dedi:
Pek çok demokrasi mücadelesi veren örgüt gibi Lambda da defalarca devletin farklı kurumlarının engellemeleriyle karşılaştı ve karşılaşmaya devam ediyor.
Dernekler masası dernek faaliyetlerini aksatmak ve dernek üyelerini korkutmak amacıyla, herhangi bir yasal hakkı bulunmamasına rağmen bir hafta süreyle üye kayıtlarını da içeren belgelere el koyuyor, seks işçiliği yapıldığını öne sürerek aramalarla dernek çalışanlarını polis tacizine maruz bırakıyor.
Derneği yasal yollarla engelleyemediğini fark edince, tüzüğünün onayını engelleyecek sonu gelmeyen davalar açılıyor.
Kapatma davası, son olarak 17 Nisan'da yapılan duruşmada da, avukat Fırat Söyle'nin bianet'e aktardığı üzere "hiçbir geçerli neden olmaksızın" ertelendi.
Duruşmada görülen bilirkişi raporunda "derneğin kapatılmasına yer olmadığı" belirtilmişti.
Duruşmadan bir hafta önce, polis dernek merkezini "fuhuş yapıldığı" iddiasıyla basarak üye listesine ve bilgisayarlara el koymuştu.
"Türkiye'li lezbiyenler, geyler, biseksüeller, travesti ve transseksüeller olarak dernekleşme kararımızdan vazgeçmiyoruz. Başbakanın telkinleriyle evlenip üç çocuk yapmaktansa dokuz doğurana kadar bekleyip sürecin takipçisi olmakta kararlı olduğumuzu devletin bütün kurumlarına ve özellikle Türkiye yargısına bildiririz."(EÜ)
Eşcinseller kısasa kısas demiyor
özlem zorcan
 birgün
HAKKINDA kapatılma davası açılan Lambdaistanbul Derneği davası ile eşcinsellere yönelik aynalık gündemdeki yerini korusa da eşcinseller AKP'nin kapatılması davasına sıcak bakmıyor. AKP hakkında açılan kapatılma davasını BirGün'e değerlendiren Kaos GL sözcülerinden Oya Burcu Ersoy, "AKP hükümeti bizim örgütlerimizi kapatmak istemiş olsa da bizler 'bizi sevmiyorsanız biz de sizi sevmiyoruz' anlayışına sahip değiliz. Demokrasinin herkese gerekli olduğuna inanıyoruz ve AKP'nin kapatılmak istenmesini antidemokratik bir tavır olarak değerlendiriyoruz" dedi. Farklı görüşlere tahammül olmadığını ifade eden Ersoy, "Egemen anlayış Türk milliyetçiliği ve laiklik üzerine kurulu olduğu için etnik azınlıklardan ya da eşcinsellerden söz edildiğinde hemen 'ya sev ya terk et' mantığı ya da Türk aile yapısı gündeme geliyor" diye konuştu.
Ersoy, kendi partisi için özgürlükleri savunan AKP'nin bunu toplumun tüm yapıları için savunması gerektiğini vurguladı. Kaos GL İnsan Hakları İzleme Örgütü sözcülerinden Umut Güner ise, "Sırf lezbiyen, gey, biseksüel, traves-ti ve transseksüel derneği diye bir derneği kapatmakla AKP'yi kapatmak arasında hiçbir fark yok" dedi. Davayı demokratikleşme sürecinin önünde bir engel olarak değerlendiren Güner, "Aynı engel 14 yıldır eşcinsellerin insan hakları alanında mücadele eden Lambdaistanbul Der-neği'nin kapatılması talebiyle dava açılmasında da görülmektedir" diye konuştu.
AKP'nin kapatılma sorununu demokratikleşme ve örgütlenme özgürlüğü üzerinden değerlendirmek gerektiğini vurgulayan Güner şunları kaydetti: "AKP'nin kapatılmaması için verilen tepkilerle Lambdaistanbul'un kapatılmasına verilen tepkilerin bu kadar cılız olması da halen örgütlenme özgürlüğüne olan ihtiyacımızı ortaya koyuyor."
Türk erkeklerinin yüzde 60’ı gizli gay
OYUNCU Serra Yılmaz’dan ilginç açıklama. Türkmax’ta yayınlanan Hülya Avşar Stüdyosu’nun konuğu olan Serra Yılmaz, Avşar’ın “Neden Ferzan Özpetek sürekli eşcinsel filmleri yapıyor?” sorusuna cevap verdi. Özpetek’in eşcinsel filmleri çekiyor değerlendirmesinden hoşlanmayan Yılmaz, “Hikayelerinde gay karakterlere yer veriyor. Ama gay filmleri yapmıyor. Türkiye’de insanlar bu konuları çok iyi anlamaya yatkın değil. Zaten Türk erkeklerinin yüzde 60’ı gizli gay. Hayatlarını böyle sürdürdüyorken anlamaları da zor” dedi.
 
 
 
BU BÖLÜMÜN DİĞER YAZILARI

(Kasım 2007 öncesi)
 


(Kasım 2007 öncesi)BU SAYFAYI TAVSİYE ET!