minidev
MEDYADAN
Taksim Galatasaray Taraftarına Açık da Emekçiye Niye Yasak?Emine Özcan-Bianet
Galibiyet kutlaması yapmak için silahla havaya ateş açan, etrafa küfür eden taraftara engel yokken 1 Mayıs'ta karanfillerle Taksim'de olacağı bildiriminde bulunan emekçiye Taksim Meydanı neden yasak?
Galatasaray-Fenerbahçe maçının ardından İstanbul meydanları galip gelen Galatasaray'ın yüzlerce taraftarıyla doldu. 
Dün gece 22:00 sularında İstiklal Caddesi'ni boydan boya yürüyerek katetmek zorunda kalanlar uzaktan hoş gelen gösteri topluluğunun içine girmek zorunda kaldığında çirkin tezahüratlara maruz kaldılar.
Saat 22:30'a doğru davullu zurnalı, bayraklı kutlama grupları birleştikçe kutlamalar şiddete dönüştü.
Örneğin caddedeki McDonalds'ın önünde Fenerbahçe forması giyen iki kadın Galatasaray taraftarlarınca ablukaya alındı ve giderek daralan çemberde kadınlara hep bir ağızdan küfür içeren sloganlar atıldı.
Meydandaki kalabalık grupların arasından geçenlerse taraftarların elle tacizine maruz kaldılar. Taraftarlardan bazıları yoldan geçenleri durdurup kendi aralarına girmeleri için zorladı.
Meydanın Elmadağ istikametindeki otobüs duraklarında bekleyenlerse yoldan geçen Galatasaray bayraklı araçlardan havaya sıkılan kurşunları izledi.
Turist kafilelerinin yolu yine taraftarlarca kesildi. Belediye otobüslerinin açık kapılarından içeri başlarını sokan taraftarlar otobüs yolcularına "Aranızda Fenerliler varsa onların..." diye başlayan küfürler etti.
Hızlı giden araçların camlarına oturarak bayrak sallayan taraftarlar her an düşebilme ihtimallerine aldırış etmezken bu görüntülere ne trafik polisi ne de diğer polisler müdahale etti.
Kutlama sarhoşluğu ile kendilerince dokunulmazlık yaratan holiganlar cep telefonlarıyla sergiledikleri görüntüleri kaydettiler.
Galibiyet sevinciyle kendilerini sokaklara atan taraftara Taksim'i yasak etmek savunulacak bir durum değil.
Ancak silahla havaya ateş açan holigan Taksim'e çıkacağı yönünde bir bildirimde de bulunmadığına göre -Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'ndan hareketle- 1 Mayıs'ta karanfillerle Taksim'de olacağı bildiriminde bulunan emekçiye Taksim Meydanı neden yasak? (EZÖ/GG)

BİA Haber Merkezi - İstanbul
28 Nisan 2008, Pazartesi

Emine ÖZCAN
 
BU BÖLÜMÜN DİĞER YAZILARI

(Kasım 2007 öncesi)
 


(Kasım 2007 öncesi)BU SAYFAYI TAVSİYE ET!