minidev
SİVİL TOPLUM
301 Değişmedi-Bu haftanın ifade özgürlüğü davası
301 DEĞİŞMEDİ ! 
         
Hiçbir şeyi değiştirmemek için her şeyi değiştirmeyi görev bilen meclis işbaşındaydı. TBMM’de TCK 301'inci maddesinde değişiklik öngören kanun teklifi kabul edildi. Bakalım değiştirdik diye bize sundukları yeni 301 ne olmuş:
 
* Ceza sınırı, tüm kurumları aşağılamak(!?) için iki yıla indirildi.
    Ancak, pratikte hiçbir değişiklik olmadı. Türk ceza yargılamasında, suçların müeyyidesinin alt sınırını uygulamak teammüldür. Yani, hakim herhangi bir olağanüstü hal yoksa  
    kanunda yazan alt sınırdan ceza verir. Bu nedenle 301’in müeyyidesinin üst sınırının 3 yıldan 2 yıla indirilmesi, alt sınır 6 ay olarak sabit kaldıı sürece gerçek bir değişiklik
    değildir.
   
“Türklük” ibaresi “Türk Milleti” olarak değiştirildi.
    Zaten Yargıtay Ceza Genel Kurulu 'Türklük ' tabirini yorumlarken 'Türk milleti' olarak yorumladığını açıkça belirtmişti, uygulamada öyleydi. Kanunun gerekçesindeki 'Türklük'  
    tanımından ayrı olarak mahkemeler ve Yargıtay bunu 'Türk milleti' olarak uyguluyorlar o nedenle yine bir değişiklik olmayacak.
 
“Cumhuriyet” ibaresi “Türkiye Cumhuriyeti Devleti” olarak değiştirildi.
    Bu değişiklik de ‘Türklük’ yerine ‘Türk Milleti’ ibaresinin getirilnesine benziyor. Eski kanundaki ‘Cumhuriyet’ kelimesi zaten ‘Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni karşılıyordu. Bu    
    nedenle değişiklik adına getirilen bu ibare de maddenin üzerine sürülen pudralardan biri.
 
Soruşturma yetkisi Adalet Bakanı’nın iznine bağlandı.
               Eski ceza kanununun 301’e karşılık gelen 159’uncu maddesi soruşturma iznini Adalet Bakanlığı’na veriyordu. Bu düzenleme ile eski TCK’daki düzenlemeye geri dönüldü. Ancak,  
               yine ifade özgürlüğü adına esaslı bir değişiklik olmadı. Biraz hafızalarımızı zorlarsak, Hrant Dink’in eski ceza kanunun 159. maddesinden yargılandığını ve soruşturmanın bakanlık  
               izniyle yürütüldüğünü ve davanın cezayla sonuçlandığını hatırlarız. Yine davalar açılacak yine Hrantlar yargılanacak ve yine bakanlığın izniyle.
   
* Suçun yabancı ülkede işlenmesi ağırlaştırma sebebi olmaktan çıkarıldı.
               Suçun yabancı ülkede işlenmesi verilecek cezayı üçte bir oranında arttırıyordu. Bu düzenleme ile suçun işlendiği yerin ceza için ağırlaştırma sebebi sayılmasından vazgeçildi.
               ‘Değişiklik’ denilebilecek tek farklılık.
301 hakkında daha ayrıntılı bilgiye  http://www.antenna-tr.org/dunya/guncel.asp?feox=130&lgg=tr adresinde ulaşabilirsiniz.
            Bu haftanın ifade özgürlüğü davası :
 
Sanıklar                                   : Leyla Zana, Murat Yitik, Mehmet Nuri Güneş
Mahkeme ve duruşma tarihi : Iğdır 2. Asliye Ceza Mahkemesi, 05 Mayıs 2008 Saat 09:00
Açıklama                                 : Kapatılan DEP´in eski milletvekili Leyla Zana hakkında, DTP´nin Iğdır´da düzenlediği ´Bin Umut´ mitinginde söylediği ´Kürdistan eyalet sistemini kur´ sözleri nedeniyle Iğdır Asliye Ceza Mahkemesi´nde dava açıldı. Zana, TCK´nın 216´ncı maddesi uyarınca ´halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek´ suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor. Aynı mitinge katılan DTP Iğdır İl Başkanı Murat Yikit ile eski DTP İl Başkanı Mehmet Nuri Güneş hakkında da ´Seçim kanununa muhalefet etmek´ suçundan 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istendi.
 
Sanıklar                                   : Pencere Yayınları adına Muzaffer Erdoğdu, Ahmet Güner, Taner Akçam
Mahkeme ve duruşma tarihi : Ankara 6. Asliye Hukuk Mahkemesi, 06 Mayıs 2008 Saat 09:45
Açıklama                                 : Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili ve emekli büyükelçi M. Şükrü Elekdağ, ¨Osmanlı İmparatorluğu´nda Ermenilere Yönelik Muamele, 1915-1916¨ isimli kitap nedeniyle yayıncı Muzaffer Erdoğdu, tercüman Ahmet Güner ve kitapta makalesi yayınlanan tarihçi Taner Akçam hakkında 20 bin YTL´lik tazminat davası açtı.
 
Sanıklar                                   : Ezilenlerin Sosyalist Platformu (ESP) üyesi 8 kişi
Mahkeme ve duruşma tarihi : Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, 06 Mayıs 2008 Saat 10:00
Açıklama                                 : Bu dava, Ezilenlerin Sosyalist Platformu (ESP) üyesi 8 kişiye, ¨Operasyonlar Durdurulsun¨ konulu basın açıklamasında attıkları sloganlar ve okunan metin gerekçe gösterilerek açıldı. Platform üyeleri “Silahlı örgüte üye olmak” (TCK 314 TMK 5) ile suçlanıyor.
 
Sanıklar                                   : Pınar Selek, Abdülmecit Öztürk, Alaattin Öget, İsa Kaya, Kübra Sevgi, Baran Öztürk, Heval Öztürk, Ercan Alır, Maşallah Yağın, Delibaş Arat, Menderes Öget, Erkan Öget, Hasan Kılıçdoğan, Alican Öget, Suat Kaya
Mahkeme ve duruşma tarihi : Beşiktaş 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 06 Mayıs 2008 Saat 10:00
Açıklama                                 : 9 Temmuz 1998 tarihinde İstanbul´daki Mısır Çarşısı´na bomba yerleştirerek 7 kişinin ölümüne, 120 kişinin yaralanmasına neden oldukları iddia edilen 15 kişi hakkında bu dava açıldı. 15 kişiden biri de şimdi sosyolog, o zamanlar sadece sosyoloji öğrencisi olan Pınar Selek idi. 28.12.2005 tarihli duruşmada savcı ¨esas hakkındaki görüşü¨nü okudu ve Pınar Selek için TCY´nin 125. maddesi uyarınca ömür boyu  hapis cezası istedi. (2003 yılındaki değişikliklerden önce ¨idam¨ cezasıydı). Selek, Mısır Çarşısı nı bombalama suçlamasından aklandı. Gerekçe, raporların çelişkili oluşu ve patlamnın bomba sonucu olup olmadığının belirlenemeyişi. İkinci suçlama olan ¨terör örgütü üyeliği¨ iddiası ise zaman aşımı nedeniyle düştü. Diğer sanıklar müebbetten başlayan farklı cezalara çarptırıldılar. Daha sonra, Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Mısır Çarşısı´ndaki patlamaya bombanın mı yoksa LPG´nin mi neden olduğunun kesin tespiti yapılamadığı için sosyolog Pınar Selek ve sanıklardan Abdülmecit Öztürk hakkında ´´ceza verilmesine gerek olmadığı´´ yönündeki kararını, ´´hüküm kurulması´´ gerektiğine işaret ederek bozdu. Dava dosyası ilk derece maklemesine gönderildi.
 
Sanıklar                                   : Emin Bal
Mahkeme ve duruşma tarihi : Beytüşşebap Asliye Ceza Mahkemesi, 06 Mayıs 2008 Saat 13:30
Açıklama                                 : Bal hakkında, muhabir olarak izlediği bir PKK´lının cenaze töreninde atılan sloganları savcılığa bildirmediği için dava açılmıştı. Bu dava kapsamında Bal´ın ifadesi alındı ve Bal ¨Sloganları duymadığını¨ söyledi. Bunun üzerine savcılık ikinci bir iddianame hazırladı. Bal, yalan tanıklık yapmakla suçlanıyor.
 
Sanıklar                                   : Şevket Sertaç Bucak, Salih Özçelik
Mahkeme ve duruşma tarihi : Şanlıurfa 2. Asliye Ceza Mahkemesi, 07 Mayıs 2008 Saat 09:00
Açıklama                                 : Hak ve Özgürlükler Partisi´nin (HAKPAR) 14 Nisan 2007´de Şanlıurfa´da düzenlediği toplantıda konuşan HAKPAR Genel Başkanı Şevket Sertaç Bucak´a ´Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik´ iddiasıyla; Şanlıurfa İl Başkanı Salih Özçelik´e ise 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu´na muhalefetten dava açıldı.
 
Sanıklar                                   : Yasin Yetişgen
Mahkeme ve duruşma tarihi : Gaziantep 2. Asliye Ceza Mahkemesi, 09 Mayıs 2008 Saat 09:00
Açıklama                                 : Gaziantep Cumhuriyet Savcılığı, haftalık ¨Çoban Ateşi¨ gazetesinde 8 Kasım 2007 tarihinde yayımlanan Berkant Coşkun´a ait ¨Anne beni askere yollama¨ başlıklı yazıdan yazı işleri müdürü Yasin Yetişgen hakkında ¨Halkı askerlikten soğutma ve Atatürk´ün hatırasına alenen hakaret¨ suçlamasıyla bir iddianame düzenledi. Yetişgen yazıdaki ¨Eğer şimdiki Kürt hareketine terörist hareket deniliyorsa bu demektir ki Mustafa Kemal´in başlattığı hareket de kendisini bu kavramdan geri tutamaz. Tek farkı Mustafa Kemal´in tutuklanmamış olmasıdır.¨ ifadeleri nedeniyle yargılanıyor.
 
Sanıklar                                   : Mustafa Kemal Çelik, Mehmet Reşat Yiğiz, Aytekin Dal, Mehmet Sadık Aksoy
Mahkeme ve duruşma tarihi : Batman 2. Asliye Ceza Mahkemesi, 09 Mayıs 2008 Saat 11:00
Açıklama                                 : Batman´ın Kozluk İlçesi´nde iki yıl önce bir aracın taranması sonucu aralarında 11 yaşındaki Mizgin Özbek´in de bulunduğu üç kişinin ölümüyle ilgili yayınlardan dört gazeteci hakkında, ¨Askeri kuvvetleri aşağılama¨ ve ¨Adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs¨ iddiasıyla dava açıldı. Batman Postası, Batman Barış ve Batman Vizyon gazetelerinin sahibi Mustafa Kemal Çelik, Vizyon gazetesi sorumlu müdürü Aytekin Dal, Barış gazetesi sorumlu müdürü Mehmet Sadık Aksoy ve Çağdaş gazetesi sorumlu müdürü Mehmet Reşat Yiğiz, Ceza Yasası´nın 301/2 ve 288/1 maddesi uyarınca toplam 6,5 yıl hapis istemiyle Batman 2. Asliye Ceza Mahkemesi´nde yargılanıyor.
 
Önceki haftanın ifade özgürlüğü davaları :
 
·        Azadiya Welat gazetesi İmtiyaz sahibi ve yazı işleri müdürü Vedat Kurşun'a karşı "PKK örgütü propagandası yapıldığı" (TMK 6) ve "basın yolu ile örgüt adına eylem talimatı verdiği" (TMK 7) iddiasıyla dava açılmıştı. Kurşun yaklaşık 3 aydan beri tutuklu bulunuyordu. 29 Nisan 2008’de Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Kurşun’un tutukluluk haline son verildi. Ayrıca Kurşun adına yurtdışına çıkış yasağı konuldu. Bir sonraki duruşma 3 Haziran 2008’de görülecek.
 
 
NOT: Düşünce özgürlüğü davalarına ilişkin genel istatistik bilgilere http://www.antenna-tr.org/dunya/first_page_tr.asp adresinden ulaşabilirsiniz
 
BU BÖLÜMÜN DİĞER YAZILARI

(Kasım 2007 öncesi)
 


(Kasım 2007 öncesi)


SİVİL TOPLUM
(Arşiv Linkleri)


SİVİL TOPLUM

TÜM S.T.K'LAR


BU SAYFAYI TAVSİYE ET!