minidev
SİVİL TOPLUM
Sivil itaatsizlik, yeniden…
Hukukçu Eren Keskin, eski DEP milletvekili Mahmut Alınak, Agos Yazı İşleri Md. Aris Nalcı ve imtiyaz sahibi Serkis Seropyan,  şarkıcı Bülent Ersoy ile Ferhat Tunç’un ‘suç’larına katılan 200’ü aşkın kişi kendini ihbar ediyor. 
5 Mayıs 2008 Pazartesi günü, hem ‘suç’ları işleyenler hem de bu kişilerin ‘suç’larına katılanlar,  Üsküdar Adliyesi’nde savcılığa başvurup kendileri hakkında da aynı suçlardan işlem yapılmasını isteyecek.   
 
‘Malum suç’lar şöyle:
• Genelkurmay'ın talebiyle hukukçu Eren Keskin hakkında Almanya'da Der Tagesspiegel gazetesine 24 Haziran 2006 tarihinde verdiği demeç gerekçe gösterilerek "Silahlı kuvvetleri aşağılamak"dan (TCK301/2) dava açıldı.
• Eski DEP Milletvekili ve DTP Kars İl Başkanı Mahmut Alınak, Başbakan Erdoğan'a Kars'ın sorunlarını anlatan bir mektup yazdı. Cevap alamayınca kızıp bir de Kürtçe yazdı. Ama 25 satırlık dilekçesinde, Q, X ve W harflarini 45 kez kullandı diye başı fena halde belada. Alınak hakkında 1928'te çıkarılan 1353 sayılı Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkındaki Yasa'ya aykırı davrandığı gerekçesiyle Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 222. maddesi uyarınca 2-6 ay hapis cezası istemiyle dava açıldı.
• Agos ‘un 9 Kasım 2007 tarihli sayısında yayımlanan "Akıllı Tahta" başlıklı yazıda, HrantDink’i 301. Maddeden mahkum eden karar eleştirildiği için gazetenin Sorumlu Yazı işleri Müdürü Aris Nalcı ve imtiyaz sahibi Serkis Seropyan hakkında "Adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs edildiği" iddiasıyla dava açıldı.
• Şarkıcı Bülent Ersoy hakkında, bir televizyon programındaki sözleri nedeniyle, “halkı askerlikten soğuttuğu” iddiasıyla soruşturma başlatıldı.
• Şarkıcı Ferhat Tunç aleyhine “Terör Örgütünün Propagandasını Yapmak” iddiasıyla Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 7’nci maddesinden dava açıldı.
 
•YER: Üsküdar Adliyesi
•SAAT: 11:00
                                 •ADRES: Nuh kuyusu cd. no:86 Bağlarbaşı /Üsküdar (Kadıköy’den Bağlarbaşı’na giden cadde üzerinde)
 
1995’in Ocak ayında Yaşar Kemal’in “Der Spiegel” dergisinde yayınlanan bir yazısı nedeniyle DGM’ye çağrılmasına tepki olarak başlayan imza kampanyası, sonuçta bir “Sivil İtaatsizlik” eylemine dönüştü. Çoğu toplumca tanınan 1080 kişi, Yaşar Kemal’inki de aralarında olmak üzere 10 yasaklanmış metni içeren bir kitaba yayıncı olarak adlarını yazdılar ve içlerinden sembolik bir heyet DGM savcısını ziyaret ederek kendilerini ihbar etti. Bu “Sivil İtaatsizlik” hareketi 13 yıldır sürüyor.
Bu süre zarfında 80 bini aşkın kişi 7 kitap ve 48 kitapçığa imza vererek başkalarının suç(!)larına katıldı.
En son 2007 yılında Hrant Dink’in suç sayılan sözlerinin altına imza atan, aralarında Abdurrahman Dilipak, Oya Baydar, Pınar Selek, Ece Temelkuran, Perihan Mağden, Ragıp Zarakolu ve Mahir Günşiray’ın da bulunduğu grup, İstanbul ve Ankara’daki savcılıklara kendilerini ihbar ederek haklarında TCK 301’den dava açılması için suç duyurusunda bulundu.
 
BU BÖLÜMÜN DİĞER YAZILARI

(Kasım 2007 öncesi)
 


(Kasım 2007 öncesi)


SİVİL TOPLUM
(Arşiv Linkleri)


SİVİL TOPLUM

TÜM S.T.K'LAR


BU SAYFAYI TAVSİYE ET!