minidev
SİVİL TOPLUM
Bu haftanın ifade özgürlüğü davaları
 Sanıklar                                   : LM Basın Yayın Ltd. Şti., Mehmet Çağçağ
Mahkeme ve duruşma tarihi : Ankara 16. Asliye Hukuk Mahkemesi, 13 Mayıs 2008 Saat 09:45
Açıklama                                 : Başbakan Erdoğan, Leman dergisinin kapağında kullanılan “fotoğrafının gerçek olmadığını ve ağır hakaret içerdiğini” belirterek, 20 bin YTL tazminat talep etti. Dava dilekçesinde, Leman dergisinin kapağında yer alan “Başbakan Tayyip Erdoğan’a ait fotoğrafın gerçeği yansıtmadığı, fotomontaj yoluyla uygunsuz hale getirildiği ve toplumun ahlaken kabul etmeyeceği bir hale büründürüldüğü” ifade edildi.
 
Sanıklar                                   : Temel Demirer
Mahkeme ve duruşma tarihi : Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi, 15 Mayıs 2008 Saat 09:00
Açıklama                                 : 20 Ocak 2007´de Hrant Dink´in öldürülmesini protesto etmek için Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde toplanan yaklaşık 800 kişiye konuşan ve “Bu ülkede Ermeni soykırımı olmuştur” diyen yazar Temel Demirer hakkında, Ankara Emniyet Güvenlik Şube Müdürlüğü´nün suç duyurusunun ardından, dava açıldı. Demirer, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik ettiği ve Türkiye Cumhuriyeti´ni alenen aşağıladığı iddiasıyla yargılanıyor.
 
Sanıklar                                   : Erdal Doğan
Mahkeme ve duruşma tarihi : Beyoğlu 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, 15 Mayıs 2008 Saat 10:00
Açıklama                                 : Emekli Tuğgeneral Veli Küçük, gazeteci Hrant Dink´in 19 Ocak´ta katledilmesinden sonra yaptığı ¨Hrant, Veli Küçük´ten çok tedirgin olmuştu¨ şeklindeki açıklamalar nedeniyle Dink Ailesi avukatlarından Erdal Doğan hakkında 10 bin YTL tazminat istemiyle dava açtı. Beyoğlu Asliye Hukuk Mahkemesi´ne sunulan dilekçede, Doğan´ın yazılı ve görsel basında yaptığı açıklamalarda Küçük´ü doğrudan hedef gösterdiği, bu açıklamaların gerçeği yansıtmadığı savunuldu.
 
 
NOT: Düşünce özgürlüğü davalarına ilişkin genel istatistik bilgilere http://www.antenna-tr.org/dunya/first_page_tr.asp adresinden ulaşabilirsiniz.
 
BU BÖLÜMÜN DİĞER YAZILARI

(Kasım 2007 öncesi)
 


(Kasım 2007 öncesi)


SİVİL TOPLUM
(Arşiv Linkleri)


SİVİL TOPLUM

TÜM S.T.K'LAR


BU SAYFAYI TAVSİYE ET!