minidev
SİVİL TOPLUM
Bu haftanın ifade özgürlüğü davaları
Sanıklar                                   : Sebahat Tuncel, İbrahim Tekdemir (Rojhilat)
Mahkeme ve duruşma tarihi : İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, 22 Mayıs 2008 Saat 09:00
Açıklama                                 : Bu dava, bir itirafçının ifadeleri doğrultusunda, DTP MYK üyesi Sebahat Tuncel ile Kürt sanatçı İbrahim Rojhilat´a karşı açıldı. Tutuklu yargılanan Tuncel, PKK/KONGRA-GEL üyesi olmakla; Rojhilat ise bu örgüte yardım etmekle suçlanıyor.
 
Sanıklar                                   : Necdet Tatlıcan, Hasan Kılıç, Sebati Karakurt
Mahkeme ve duruşma tarihi : İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, 22 Mayıs 2008 Saat 09:00
Açıklama                                 : 10 Ekim´de Hürriyet Pazar ekinde çıkan ¨Kandil´de kadın bilinci Kürtçülüğü aştı¨ başlıklı röportaj nedeniyle, röportajı yapan Hürriyet Gazetesi muhabiri Sebati Karakurt, sorumlu müdürleri Necdet Tatlıcan ile Hasan Kılıç, ¨örgüt propagandası¨ iddiasıyla yargılanıyor.
 
Sanıklar                                   : İrfan Uçar, Hasan Bayar
Mahkeme ve duruşma tarihi : Beyoğlu 2. Asliye Ceza Mahkemesi, 22 Mayıs 2008 Saat 10:30
Açıklama                                 : 13 Aralık 2005 tarihinde Gündem gazetesindeki ´301 numara´ yazısından dolayı gazeteci İrfan Uçar ve gazetenin Sorumlu Yazıişleri Müdürü Hasan Bayar hakkında Adalet Bakanlığı'nın  yazılı ihbarı üzerine dava açıldı. Açılan davada Uçar ve Bayar Meclis, hükümet, adliye, polis ve devletin askeri kuvvetlerini aşağılamakla suçlanıyor.
 
Sanıklar                                   : Umur Hozatlı, Nurettin Akalp
Mahkeme ve duruşma tarihi : Beyoğlu 2. Asliye Ceza Mahkemesi, 22 Mayıs 2008 Saat 10:30
Açıklama                                 : Bu dava, Umur Hozatlı´nın Ülkede Özgür Gündem Gazetesi´nde yayınlanan ¨İyi Baba İşbaşı Yaptı¨ başlıklı yazısı nedeniyle açıldı. Hozatlı köşeyazısındaki ¨...tarih iyi seçilmiş; Diyarbakır´da çocuk katletmek (Fevzi Abik´i kastediyor) için 12 Eylül iyi bir gün. 26 yıl önceki iyi babanın, iyi çocukları arasında yer alan iyi çocuk, 26 yıl sonra baba oldu ve bu çok iyi baba hazırlık çalışmalarını tamamlayıp iktidara gelir gelmez yıllarca eğitip, azılı hayvanlık zirvesine taşıdığı iyi çocuklarıyla 12 Eylül 2006´da işbaşı yaptı. Çocuklar genelde değişik adlar altında örgütleniyorlar. Kimi kendine ¨TİT¨ diyor, kimi ¨JİT¨ diyor, kimi ¨JİTEM¨ diyor, kimi ¨İT¨ diyor¨ ifadeleri nedeniyle devletin askeri kuvvetlerini aşağılamakla suçlanıyor.
 
Sanıklar                                   : Pınar Selek, Abdülmecit Öztürk, Alaattin Öget, İsa Kaya, Kübra Sevgi, Baran Öztürk, Heval Öztürk, Ercan Alır, Maşallah Yağın, Delibaş Arat, Menderes Öget, Erkan Öget, Hasan Kılıçdoğan, Alican Öget, Suat Kaya
Mahkeme ve duruşma tarihi : İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 23 Mayıs 2008 Saat 10:00
Açıklama                                 : 9 Temmuz 1998 tarihinde İstanbul´daki Mısır Çarşısı´na bomba yerleştirerek 7 kişinin ölümüne, 127 kişinin yaralanmasına neden oldukları iddia edilen 15 kişi hakkında bu dava açıldı. 15 kişiden biri de şimdi sosyolog, o zamanlar sadece sosyoloji öğrencisi olan Pınar Selek idi. 28.12.2005 tarihli duruşmada savcı ¨esas hakkındaki görüşü¨nü okudu ve Pınar Selek için TCK´nın 125. maddesi uyarınca ömür boyu  hapis cezası istedi. (2003 yılındaki değişikliklerden önce ¨idam¨ cezasıydı). Selek, Mısır Çarşısı'nı bombalama suçlamasından aklandı. Gerekçe, raporların çelişkili oluşu ve patlamanın bomba sonucu olup olmadığının belirlenemeyişi. İkinci suçlama olan ¨terör örgütü üyeliği¨ iddiası ise zaman aşımı nedeniyle düştü. Diğer sanıklar müebbetten başlayan farklı cezalara çarptırıldılar. Daha sonra, Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Mısır Çarşısı´ndaki patlamaya bombanın mı yoksa LPG´nin mi neden olduğunun kesin tespiti yapılamadığı için sosyolog Pınar Selek ve sanıklardan Abdülmecit Öztürk hakkında “ceza verilmesine gerek olmadığı” yönündeki kararını, “hüküm kurulması” gerektiğine işaret ederek bozdu. Dava dosyası ilk derece mahkemesine gönderildi.
   
Geçen haftanın ifade özgürlüğü davaları :
 
·         Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Batının ilmini bilimini değil, ahlaksızlığını aldık" sözlerini kapağına taşıyan haftalık Lemandergisi ve şirket sahibi Mehmet Çağçağ hakkında açtığı 20 bin YTL'lik tazminat davasında Ankara 16. Asliye Hukuk Mahkemesi, 22 Temmuz 2007 tarihinde çekilmiş Başbakan Erdoğan'a ait fotoğraf asıllarının Anadolu Ajansı'ndan getirtilmesine karar verdi. Bu nedenle dava 15 Temmuz 2008, Saat 09:30’a ertelendi.
 
·         Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Hrant Dink'in sadece Ermeni olduğu için değil Soykırımı tanıdığı için katledildiğini söyleyen yazar Temel Demirer'e Ceza Yasası'nın (TCK) 301’inci  maddesinden açılan davada yargılamayı durdurdu. Hakim Mehmet Nuri Öztürk, 301’inci madde yönünden, dosyanın Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'ne gönderilmesine ve bakanlığın vereceği görüş doğrultusunda dosyanın ele alınmasına karar verdi.
 
·         Mahkeme, Ergenekon Operasyonu kapsamında tutuklanan Emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün hukukçu Erdal Doğanhakkında açtığı 10 bin YTL'lik tazminat davasına ilişkin dosyayı, Küçük’ün davayı takip etmemesi nedeniyle, işlemden kaldırdı. Müracaata bırakılacak dosya için şikayetçi avukatların üç ay içerisinde bir girişimi olmazsa dava hiç açılmamış sayılacak.
 
·         Belediye Başkanı Baydemir, Büyükşehir Belediyesi İdari Mali Daire Başkanı Zülfi Atlı, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Denli ve Sur eski Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş’ın içinde Türkçe-Kürtçe hikayeler bulunan bir kitabı ve organ bağışına ilişkin bir bildiriyi bastırıp dağıttığı için "Türk Harflerinin Kabulü ve Tatbiki Hakkındaki Kanun'un koyduğu yasaklara aykırı hareket etmek" ve "görevi kötüye kullanmak" suçlarından yargılanmasına devam edildi. Diyarbakır 15. Asliye Ceza Mahkemesi, bir sonraki duruşma tarihini 16 Temmuz 2008, Saat 10:00 olarak belirledi.
 
 
BU BÖLÜMÜN DİĞER YAZILARI

(Kasım 2007 öncesi)
 


(Kasım 2007 öncesi)


SİVİL TOPLUM
(Arşiv Linkleri)


SİVİL TOPLUM

TÜM S.T.K'LAR


BU SAYFAYI TAVSİYE ET!