minidev
L.G.B.T.T YAZILARI
LGBTT Haberler
Başbakanlık’la eşcinsellerin ‘davetiye trafiği’
 
 
BAŞBAKANLIK ile eşcinseller arasında ilginç bir “davetiye vakası” yaşanıyor. Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı, yarın düzenleyeceği “İnsan Hakları İstişare Toplantısı”na ilk kez eşcinselleri davet etti. Başkanlık, eşcinsel derneği KAOS GL’ye nisan başında bir davetiye göndererek toplantıya çağırdı. Ancak çok geçmeden dernek “yer darlığı” gerekçesiyle listeden çıkarıldı. KAOS GL ise Ankara’da düzenleyeceği “Homofobi Karşıtı Buluşma”ya, kendilerini listeden çıkaran İnsan Hakları Başkanı Tahsin Fendoğlu’nu davet etti.

Fendoğlu, “Kimseye karşı rezervimiz yok. Sadece toplantının yapılacağı salon çok dar. Herkese yer bulmak zor gibi görünüyor. Bu nedenle bazı kuruluşlar çağrılmamış olabilir” dedi. İnsan Hakları Başkanlığı aynı gerekçeyle Uçan Süpürge Derneği’ni de davetliler listesine almadı.

KAOS GL Genel Sekreteri Ali Erol’un Fendoğlu’na gönderdiği davet mektubu ise şöyle: “16 Mayıs 2008, Cuma günü, Ankara’da, Ekin Sanat Merkeziínde, ‘Açılış Konuşmaları’ başlıklı oturuma katılmanızı bekliyoruz. Türkiye’deki Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti ve Transeksüel (LGBT) topluluğunun örgütlenme ve ifade hürriyetinin gelişmesi ve ayrımcılığa uğramaması yönündeki çalışmalarımızın önemli bir parçası olduğuna inandığımız ve bu nedenle sizin değerli katılımınızı beklediğimiz Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşması’nın ayrımcılığın en aza ineceği bir toplum için önemli bir adım olacağını umuyoruz.”
Herkes eşit” ama “eşcinseller hariç” mi?
 
3. Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma’da ‘herkese eşitlik’ konuşulacak. Anayasa “herkes için eşitlik” öngörürken, eşcinseller neden dışarda tutuluyor? Türkler neden eşcinsel damgası yemekten korkuyor?
ANKARA - 3. Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşması dün başladı. Toplantının bu yılki ana teması “İnsan Hakları ve Ayrımcılık”. Lezbiyen, gey, transseksüel, biseksüel (LGBT) bireylere yönelik ayrımcılık, Türkiye’de eşcinsel olmak, AB sürecinde insan hakları, milliyetçilik, nefret salgını, homofobi ve anayasa sürecinde eşitlik konularının ele alınacağı toplantıların katılımcı kadrosu da zengin. Avrupa Komisyonu’ndan Avrupalı parlamenterlere, Human Rights Watch’dan BM İnsan Hakları Konseyi’ne, ODTÜ, Hacettepe ve Ankara üniversiteleri öğrenci ve akademisyenlerine, Türk ve yabancı gazeteci ve yazarlara önemli isimlerin tartışmacı olarak katılacağı toplantılar gelecek pazartesi sona erecek.
3. Uluslararası Homofobi Karşıtı Buluşma, lezbiyen, gey, biseksüel, transeksüellere yönelik ayrımcılığın tartışılması ve paylaşılması amacı taşıyor.
1 hafta süresince konuşmaların yanı sıra film ve tiyatro gösterileri, sergi ve atölye etkinlikleri de düzenlenecek. Toplantılar, Hacettepe Beytepe kampüsü, AÜ Cebeci kampüsü, ODTÜ ve Ekin Sanat Merkezi’nde yapılıyor. Bugün Ankara Üniversitesinde gerçekleşecek ‘Toplumsal Cinsiyet ve Kadının İnsan Hakları’ oturumun moderatörü Ankara Üniversitesi, Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (KASAUM) Müdürü Prof. Dr. Serpil Sancak, konuşmacılar ise feminist Yıldız Tokman, Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nden Prof. Dr. Tayfun Atay ve KAOS GL Derneği’nden Burcu Ersoy.
ANAYASA EŞCİNSEL HAKLARINI TANIMIYOR
KAOS GL Derneği’nden Ali Erol, buluşmaya ilişkin NTVMSNBC’nin sorularını yanıtladı. Toplantıda “sivil anayasa sürecinde eşcinsellerin talepleri” konusunda konuşacak olan Erol, sivil anayasa hazırlığı çerçevesinde, en azından “ayrımcılık” başlıklı maddeye cinsiyet kimliği ayrımcılığının girmesini istediklerini belirterek, şunları söyledi:
“Sivil anayasa tartışma sürecinde herkesin ortak noktaya vardığı başlık ‘herkes için eşitlik ve ayrımcılığa karşı olmak’tı. Fakat somut cümleler kurulmaya başladığında ‘herkes’ kelimesi her kesimi kasdetmiyor. Ayrımcılığa karşı olmak; aslında hangi ayrımcılığa karşı olmak. Sivil anayasa çerçevesinde bu maddenin ne olduğu kesin değil. Maalesef bu anayasa sürecinde eşcinsellerin taleplerini duymazdan geldiler. Anayasada eşitlik kavramı toplumu bir görmeye çalışıyor, fakat bir kesimi dışarıda bırakıyor. Anayasa Komisyonu Başkanı’nın da eşcinsel haklarını kapsamayacağını söylemesi, sivil anayasa tartışmasının samimiyetinde bir talihsizlik olarak değerlendiriliyor. Oysa isteğimiz özel bir talep değil, biz sadece eşitlik istiyoruz. Oturumlarda da KAOS GL Derneği bu süreci aktaracak.
TÜRKLER EŞCİNSEL DAMGASINDAN KORKUYOR
“Tüm dünyada haklarını en son kazanan kesim, eşcinseller. Bu yüzden bu mücadeleye devam etmemiz gerekiyor. Eşcinselliğin sanki bir hastalıkmış ve suçmuş gibi adlandırılması tüm dünyayı ilgilendiren bir konu. Bu buluşmada sadece sorunlarımızı tartışmayacağız, aynı zamanda toplumun diğer kesimlerine açarak paylaşmak istiyoruz. Bu çok zor bir süreç aslında, yurtdışından parlementerler katılıyor, ne yazık ki TBMM’den bir milletvekili veya bir parti üyesi bile katılmıyor. Türkiye’de homofobi azalsa bile kaygıları azalmıyor ve bunları aşmamız gerekiyor. Etkinliklere gitmek isteyen bazı kişiler bile, damgalanma kaygısı ve korkusundan gitmiyor.”
ABD'de eşcinsel evliliklerinin yolu açıldı
 
 
ABD'nin Kaliforniya eyaleti yüksek mahkemesi, aynı cinsten kişilerin evliliklerinin yasaklanmasının anayasaya aykırı olduğuna hükmetmesiyle eşcinsel evliliklerin yolu açılmış oldu.
ABD'nin en kalabalık nüfusa sahip eyaletindeki yüksek mahkemenin, başta San Francisco kentinden gelenler olmak üzere bu konudaki birçok şikayeti yerinde bularak tarihsel bir karara imza attığı bildirildi.
Şikayette bulunanların, ABD Medeni Kanunu'nda evliliğin ''bir kadın ile bir erkek arasındaki birlik'' biçiminde tanımlanmasının ayrımcılık olduğunu belirttiği, bunun da mahkeme tarafından kabul gördüğü de kaydedildi.
Hande 'gay'lerin rüyalarını süslüyor
 
 
Gay'lerle aramızda özel bir bağ var" diyen Hande Yener, 'Kraliçe Fabrika' adlı filmde bir gay'in rüyasına giren pop yıldızı olacak..
Hande Yener ilk kez bir sinema filmi için kamera karşısına geçmeye hazırlanıyor. Aile bağlarına, gençliğe, ilişkilere, aşka, sekse, aldatmaya ve romantizme farklı bir bakış açısıyla yaklaşmayı hedefleyen 'Kraliçe Fabrika' adlı filmin senaryosu ve yönetmenliği Ali Kemal Güven'e ait. Gay'lerin en çok sevdiği isimlerden biri olan ve her fırsatta "Gay'lerle aramızda özel bir bağ var" diyen Hande Yener, filmde bir gay'in rüyasına girecek. Rüyasında, gay ile konuşup akıl verecek olan Hande Yener, filmde tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi bir pop yıldızını oynayacak.
Amatör ruhla yapılıyor
Şimdiye kadar birçok sinema filmi teklifi aldığını ancak kabul etmediğini söyleyen ünlü popçu, "Bu film tamamen amatör ruhla yapılıyor ve senaryosu harika. Okuduğum an hiç düşünmeden kabul ettim" dedi. Amatör oyuncuların rol alacağı filmde Hande Yener'in yanı sıra sosyetik güzel Billur Kalkavan da rol alacak.
 
 
BU BÖLÜMÜN DİĞER YAZILARI

(Kasım 2007 öncesi)
 


(Kasım 2007 öncesi)BU SAYFAYI TAVSİYE ET!