minidev
SİVİL TOPLUM
Kürt Sorununda Çözümsüzlüğe "Yeter" Diyenler 1 Haziran'da Kadıköy'de
Kürt Sorunu'nun Demokratik Çözümü için miting çağrısına katılan sendikacı, insan hakları savunucusu ve sanatçılar, şiddetin bitmesi için devlet ve hükümet yetkilileriyle toplumu harekete geçmeye çağırdılar.
Türkiye Barış Meclisi'nin 1 Haziran'da İstanbul, Kadıköy İskele Meydanı'nda gerçekleşetireceği "Yeter, Kürt Sorunu'na Demokratik Çözüm İstiyoruz" mitinginin düzenleyicileri bugün (Çarşamba) Taksim Hill Otel'de yaptıkları basın toplantısında, İstanbul halkını mitinge katılmaya çağırdı.
11'de Hill Oteli'nin toplantı salonunda başlayan toplantıda düzenleyicilerin ortak açıklamasını Görkem Yeldan sundu:
"Şiddetle çözülemediği, bunca acı pahasına görülen sorunları barışçı yollarla çözmek mümkündür ve çözüm, bizim de sorumluluğumuzdadır. Bin yıldır bu topraklar üzerinde birlikte yaşayan bizler, çocuklarımıza kalıcı bir barış bırakmak istiyoruz. 
"Ortak bir geleceğe umutla sarılabilmek için, yazgılarımızın birbirine sıkı sıkıya bağlı olduğunu görmek zorundayız.
"Aynı acıları aynı kaygıları paylaşıyoruz. Birbirimizin gözlerinin içine utanmadan bakmak istiyoruz. Birbirimize sarıldığımızda korkmak istemiyoruz, kardeşçe yaşamak istiyoruz.
"Herkesi 1 Haziran'da Kadıköy Meydanı'nda bekliyoruz."
Dr. Tarık Ziya Ekinci: "Zorla çözüm olamıyor, Kürtler'in kimliği tanınmalı"
Toplantının kolaylaştırıcısı Murat Çelikkan'ın ilk sözü verdiği TİP eski milletvekili Dr. Tarık Ziya Ekinci, mitingin amacının "devlet tarafında tek yanlı ve yanlış olarak bilgilendirilen kamuoyuna Kürt Sorunu'nun nedenleri ile birlikte anlatılması ve çözüm olanaklarının sunulması" olduğunu belirtttikten sonra, "Bunca yıldır dökülen kanlar, çekilen acılara karşın hiçbir ilerleme sağlanamadı," dedi. "Çözüm, Kürt halkının eşit haklı yurttaşlar olarak tanınması, ana dilleri ve kültürlerinin gelitirilmesi önündeki engellerin kaldırılmasında."
Dr. Ekinci Kürt Sorununun demokratik çözümünün savaşın sona erdirilmesinin de başlıca olanağı olduğunu hatırlattı ve barış ve kardeşlik isteyen herkesin 1 Haziran mitingine güç vermesi çağrısını yineledi.
Vedat Türkali: "Hepimiz kardeşiz demekle kardeş olunmuyor"
Yazar Vedat Türkali de, ilerleyen yaşı nedeniyle istediği gibi hareket edemediğini ve bu nedenle 1 Haziran'da Kadıköy'e olamayacağını hatırlattı. "Ancak" diye ekledi: "Herkesi Kadıköy'e bekliyoruz."
Türkali, Dr. Ekinci'nin sözlerine ekleyecek birşeyi olmadığını belirtti: "Artık, yeter." 
"Ben Türküm, ama Kürt Sorunu'nun çözülmesine en çok benim ihtiyacım var. Bu sorun çözülmeden hiç kimse hiçbirimiz özgür olamayız. Hiçbir aydın fikrini özgürce ifade ediyor olamaz. Kürtlerin dillerini, kültürlerini özgürce yaşamalarının önündeki bütün engeller kaldırılmadan, biz de kurtulamayız" dedi. 
Toplantıda daha sonra sırasıyla, DİSK genel sekreteri Tayfun Görgün, Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Sekreteri Tevfik Taş, yazar Sennur Sezer, şair Adnan Özyalçıner, Ertuğrul Kürkçü, Celallettin Can, Ferhat Kentel de söz alarak 1 Haziran mitingine katılma çağrısını çeşitli açılardan gerekçelendirdiler. (EK/GG)
 
BİA Haber Merkezi - İstanbul
 
 
BU BÖLÜMÜN DİĞER YAZILARI

(Kasım 2007 öncesi)
 


(Kasım 2007 öncesi)


SİVİL TOPLUM
(Arşiv Linkleri)


SİVİL TOPLUM

TÜM S.T.K'LAR


BU SAYFAYI TAVSİYE ET!