minidev
SİVİL TOPLUM
Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni
 
Linç kültürüne nasıl göz yumulur?
 
İçişleri Bakanlığı’nın müfettiş raporuna göre, 27 Nisan 2008’de Adapazarı'ndaki linç teşebbüsünün suçlusu DTP’liler!..
 
Olay neydi?
  
27 Nisan 2008’de Demokratik Toplum Partisi (DTP) Sakarya İl Örgütü'nün düzenlemeyi planladığı 'Kültür Sanat Şöleni'nin yapılacağı Funda Düğün Salonu önünde 200 kişilik ülkücü bir grubun müdahalesi  sonucu aralarında DTP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici'nin de bulunduğu bin 500'ü aşkın kişi düğün salonunda mahsur kaldı. İçerde mahsur kalanlardan Van Özalp İlçesi doğumlu 65 yaşındaki Ebubekir Kalkan kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Polis, DTP’lileri linç etmek isteyen grubu 6 saat sonra dağıtabildi.
 
Lincin adı ‘duyarlılık’ oldu
 
26 Mayıs 2008 – Olaya ilişkin İç İşleri Bakanlığı Müfettişlerince hazırlanan raporda, dört  gün önce ‘asker cenazesi kaldırıldığı’ ve ‘kentin milliyetçi bir yapıya sahip olması’ gerekçe gösterilerek, DTP ‘tahrikçi’ ilan edildi. Raporda bütün karşı açıklamalara rağmen güvenlik güçlerinin görevini zamanında yaptığı öne sürüldü. Linç girişimi de ‘vatandaş duyarlılığı’ olarak saptandı. Sakarya’da son 3 yıl içinde yaşanan beşinci linç girişimi olan bu olayda da öncekiler gibi hiçbir saldırgan gözaltına alınmadı, hakkında yasal işlem uygulanmadı. Rapora göre ‘Sakarya halkı devletin bölünmezliğine aykırı hareketlere tahammül edememiş.’  Raporda, ayrıca, ‘Sakarya’daki etnik yapılanmanın da linçte belirleyici rol oynadığı ve DTP’nin, PKK’yi övücü değerlendirmeler ile toplumu gerecek ölçüsüz tutum ve davranışlardan kaçınması’ öğütleniyor. Oysaki ‘tahrik unsuru’ olan etkinlik için ayın 22’sinde valiliğe başvurulmuş, valilik de 25’inde yanıt vererek 27 Nisan’da yapılacak olan etkinliğin uygun olduğunu belirtmişti. Yani, etkinliğin olacağı asker cenazesinden önce bildirilmişti.
 
Kaynayan kazan, Sakarya
 
Sakarya'da son yaşanan olaylar, son 3 yıl içinde kentte yaşanan diğer endişe verici olayları akla getirdi:
12 Nisan 2005 - Sakaryada, Trabzondaki linç girimlerini protesto etmek isteyen Gençlik Derneği üyeleri de linç edilmek istendi. Olaya müdahale eden polis, Gençlik Derneği üyelerini saldırganlardan korumak için Türk Telekom Sakarya İl Müdürlüğü binasına soktu.
31 Mart 2006 - Mahir Çayan afişini asmak isteyen iki üniversite öğrencisini 2 bin kişi linç etmek istedi. Polis gençleri güçlükle kurtarabildi. Kalabalık, DTP ilçe başkanlığının bulunduğu binayı da basarak talan etti.
08 Eylül 2006 - Fındık toplamak için Sakarya'ya gelen dört Kürt işçi, faşist kışkırtma sonucu dün akşam linç edilmek istendi. Polis gene saldırıya maruz kalanları gözaltına alırken, linç girişiminde bulunan faşistleri ise gülümseyerek dağıtmaya çalıştı.
05 Nisan 2007 - Üzerinde Ahmet Kaya'nın resmi bulunan tişört giyen Diyarbakırlı oldukları öğrenilen Mehmet Alaca ile Senayi İzci, bir grup öfkeli kalabalığın saldırısına uğradı. Alaca kaçarak bir apartmana sığınırken, öfkeli kalabalığın feci şekilde dövdüğü İzci'yi polis linç edilmekten kurtardı.
 
 
Bülent Ersoy’a3 yıl hapis verin, çünkü “Her Türk Asker Doğar !”
 
TSK’nın sınırötesi operasyonu sırasında bir televizyon programında yaptığı konuşmada “Oğlum olsa askere göndermezdim” diyen Bülent Ersoy’a “halkı askerlikten soğutma” suçlamasıyla dava açıldı. İşte Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Ali Çakır’ın iddianamesinde suçlamayı gerekçelendirmek için ortaya koyduğu savlar:
 
Her Türk asker doğar
Çakır, iddianamesinde askerliğin kutsallığına dikkat çekmek için,
“Türk milletinin askerliğe verdiği önem ve değer nedeniyle, vicdanında ‘Asker ocağı’ ile ‘Peygamber ocağı’ eş düzeyde tutulmuştur. Asker uğurlamalarının, törenlerle ve coşkuyla Yurdun her yöresinde yapılıyor olması da, örf ve adet olarak, toplum tarafından benimsenmiş bir olgu olarak varlığını sürdürmektedir. Bu nedenledir ki; Askerliğin eksiksiz tamamlanması, ‘Şehitlik’ ve ‘Gazilik’ kavramlarına verilen ulviyet ve kutsiyet;kişiye ve ailesine toplumsal bir değer kazandırmaktadır. ‘Her Türk Asker Doğar’ özdeyişi de; bu ulvi duyguları ifade eden ‘Atasözü’ olarak halk tarafından benimsenmiştir.”
dedi.
 
Düşünce özgürlüğü olarak değerlendirilemez
 
Savcı Çakır, iddianamesinde, Ersoy’un sözlerinin ‘çağrı’ ve ‘propaganda’ amaçlı olduğunu iddia ederek,
“Sarf ettiği sözleri bir bütün olarak değerlendirildiğinde; hassasiyet taşıyan bu tür değerlendirmenin, eğlence içerikli bir programda sarfedilmesiyle, konuşmanın zamanlaması yönünden, teröre karşı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yabancı bir ülke topraklarında başlattığı sınırötesi harekatın, gerek diplomatik, gerekse mevsim itibarıyla ağır kış şartlarında savaşın getirdiği zorluklar ve ülkesi için savaşan Mehmetçiğin ve ailelerinin içinde bulunduğu zor durum ve Türk milletinin hassasiyetinin en zirvede bulunduğu bir anda yapılmasıyla; ‘...Ailelerin çocuklarını askere göndermemeleri... Ölen askerlerin anlamsız bir savaş nedeniyle öldükleri... Bu koşullarda askerlik yapmanın gereksiz ve mantıksız olduğu...’ şeklinde anlaşılacak çağrı ve propaganda niteliğinde bulunduğu; nitekim Avrupa’da yayın yapan bölücü örgüt denetimindeki ‘Roj’ isimli TV’nin ertesi gün yaptığı yayınlarda, şüphelinin sarfettiği sözleri ve göstermiş olduğu tavır övülerek, yaptığı konuşmalar gün boyu verilmek suretiyle, halka yönelik olarak ‘...Çocuklarınızı askere göndermeyin’ tarzında kışkırtıcı yayınlar yaptığı; bölücü siyaset peşinde olan bir kısım zevatın bu sözleri kullanarak, anlamsız bu savaş sebebiyle halkın çocuklarını askere göndermemeleri yönünde çağrıların tekrarlandığı görüldü.”
dedi ve sözlerin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 25. ve 26.ncı maddelerinde açıklanan düşünce açıklama ve eleştiri yapma hürriyeti kapsamına girmediğini de vurguladı.
 
     İfade özgürlüğü sanıklarımıza bir yenisi daha eklendi, devletimize, milletimize, askerimize hayırlı ola ! Şimdi bu hafta yargılanacaklara bakalım:
 
Devlet eşcinselleri yok sayıyor
 
1993’ten beri İstanbul’da faaliyet gösteren Lambdaistanbul, 2006 Mayıs’ında dernekleşti. İstanbul Valiliği, dernek tüzüğünün hukuka ve ahlaka aykırı olduğunu iddia ederek kapatılması için savcılığa başvurdu. Savcı örgütlenme özgürlüğü kapsamında davayı reddetmesine rağmen Valilik karara itiraz ederek konuyu mahkemeye taşıdı. Lambdaistanbul Lezbiyen Gey Biseksüel Travesti Transseksüel (LGBTT) Dayanışma Derneği’ne "genel ahlaka aykırı" olduğu gerekçesiyle açılan kapatma davasında altıncı duruşma, 29 Nisan’da Beyoğlu 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme derneğin kapatılması yönünde karar verdi. Derneğin avukatı Fırat Söyle, bu karara karşı temyiz yoluna başvuracaklarını söyledi.
 
 
 DÜŞÜNCELER HALA ‘SANIK’ !  
 
 
 Bu haftanın ifade özgürlüğü davaları :
 
Sanıklar                                   : Halil Savda
Mahkeme ve duruşma tarihi : İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi, 2 Haziran 2008 Saat 10:00
Açıklama                                 : ¨Lübnan´da sivillere zarar veren operasyonlarda görev almak istemiyorum.¨ diyen ve 28 gün hapis cezası alan İsrail askerleri Amir Paster ve Itzik Shabbat´ı desteklemek için yapılan basın açıklamasını okuyan Savda´ya ¨Halkı askerlikten soğutma¨ (TCK 318) suçlamasıyla dava açıldı.
  
Sanıklar                                   : Mahmut Alınak
Mahkeme ve duruşma tarihi : Kars Sulh Ceza Mahkemesi, 3 Haziran 2008 Saat 09:00
Açıklama                                 : DTP Kars İl Başkanı Mahkmut Alınak´ın, Kars’ta cadde ve parklara, Deniz Gezmiş, Musa Anter ve Vedat Aydın’ın adının verilmesine ilişkin Kars Belediyesi’ne yaptığı talep üzerine dava açıldı. Kars Cumhuriyet Başsavcılığı, Alınak’ın bu talebinden dolayı TCK’nın ´Suçu ve suçluyu övmek´ fiilini düzenleyen 215. maddeden yargılanmasını talep etti. TCK’nın 215. maddesi suçu ve suçluyu övenlere 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası öngörüyor.
  
Sanıklar                                   : Mahmut Alınak
Mahkeme ve duruşma tarihi : Kars Sulh Ceza Mahkemesi, 3 Haziran 2008 Saat 09:00
Açıklama                                 : Kürtçe yayın yapan ROJ TV´de 26 Haziran 2007 tarihinde yayına katılan Kars DTP İl Başkanı Mahmut Alınak, ¨İmralı çarmıhı işledikçe, Öcalan o İmralı çarmıhında kaldıkça, yani o zindan varoldukça...¨ dediği için, Abdullah Öcalanı övmekten yargılanıyor.
  
Sanıklar                                   : Vedat Kurşun
Mahkeme ve duruşma tarihi : Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi, 3 Haziran 2008 Saat 09:00
Açıklama                                 : Azadiya Welat gazetesi İmtiyaz sahibi ve yazı işleri müdürü Vedat Kurşun´a karşı ¨PKK örgütü propagandası yapıldığı¨ (TMK 6) ve ¨basın yolu ile örgüt adına eylem talimatı verdiği¨ (TMK 7) iddiasıyla dava açıldı. Kurşun yaklaşık 3 aydan beri tutuklu bulunuyordu. 29 Nisan 2008’de Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Kurşun’un tutukluluk haline son verildi. Ayrıca Kurşun adına yurtdışına çıkış yasağı konuldu.
  
Sanıklar                                   : Yılmaz Çelik
Mahkeme ve duruşma tarihi : Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, 5 Haziran 2008 Saat 09:20
Açıklama                                 : Bu dava Hizb-ut Tahrir Türkiye temsilcisi Yılmaz Çelik´e karşı ¨terör örgütünün yöneticisi olmak¨ iddiasıyla açıldı. Emniyetin resmi kayıtlarında, Hizb-ut Tahrir örgütünün şimdiye kadar şiddet içeren hiçbir eyleminin olmadığı belirtilmesine rağmen savcılık, iddianamede bu oluşumu terör örgütü olarak niteledi. Ayrıca, Çelik´in Ramazan Bayramı´nda bazı kişilere Hizb-ut Tahrir örgütünün Türkiye temsilcisi olduğunu belirten tebrik kartları göndermesi suçlamanın gerekçelerinden birini oluşturdu.
 
  
Geçen haftanın ifade özgürlüğü davaları :
 
·         İLKAV’ın 03 Aralık 2006’da düzenlediği “Resmi İdeoloji Kıskacında Eğitim Sistemi ve Din Eğitimi” konulu panelde konuşan Mehmet Pamak ve Yusuf Tanrıverdi’ye “Cumhuriyeti ve devletin askeri teşkilatını alenen aşağılama” (TCK 301) iddiasıyla dava açılmıştı. Ankara 3. Asliye Ceza Mahkemesi, 301 değişikliğinin sanıkların lehine olduğuna karar verip, dava dosyasını Adalet Bakanlığı'na yolladı ve önümüzdeki duruşma tarihini 8 Eylül 2008 olarak belirledi. Bakanlığın izin vermesi durumunda davaya devam edilecek.
·         Şişli Cumhuriyet Savcılığı, haftalık Agos gazetesinin eski yazı işleri müdürü Arat Dink ve imtiyaz sahibi Sarkis Seropyan'ın Ceza Yasası'nın (TCK) 301. maddesinden mahkum edilmesinden sonra, bu kez de, "Akıllı Tahta" başlıklı yazıya dava açmıştı. Bu hafta görülen duruşmada gazetenin avukatları mahkemenin bağımsız ve tarafsız olmadığını belirterek savunma yapmazken, savcı mütalaasında Agos gazetesi imtiyaz sahibi Sarkis Seropyan ve yazı işleri müdürüAris Nalcı'nın "yargıyı etkilemeye teşebbüs etmek" iddiasıyla üç yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. Duruşma 18 Haziran 2008’e ertelendi.
·         Şarkıcı Ferhat Tunç'un Özgür Gündem gazetesinde yazmış olduğu "Bir Devrimci Leyla ve Bir Şarkı" isimli yazısı nedeniyle ‘mahkemeyi aşağılamak’ (TCK 301) suçlamasıyla dava açılmıştı. Bu hafta görülen duruşmada Tunç’un yargılandığı Beyoğlu 2. Asliye Ceza Mahkemesi, 301 değişikliğini göz önünde bulundurarak, dosyayı Adalet Bakanlığı’na yolladı. Bakanlığın izin vermesi durumunda davaya devam edilecek.
·         Lezbiyen, gay, biseksüel, travesti, transseksüel bireylerin haklarını savunan Lambda İstanbul'a İstanbul Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü'nün şikayetiyle kapatma davası açılmıştı. Valilik, derneğin tüzüğünün, amaçlarının  hukuka ve ahlaka aykırı olduğunu, aynı zamanda derneğin adındaki "Lambda"nın Türkçe olmamasının yasaya aykırı olduğunu iddia ediyordu. Beyoğlu 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, bu hafta görülen karar duruşmasında deneğin feshine karar verdi.
 
·         Tunceli 7. Munzur Kültür ve Doğa Festivali'nde "Türkiye'nin Geleceği, Siyasal Krizler ve Demokrasi" konulu bir konuşma yapan yazar Temel Demirer, "Terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla yargılanıyor. Mahkeme bu hafta görülen duruşmada, Demirer’in konuşmalarını içeren ses bandının tekrar incelenmesi için davayı 2 Temmuz 2008’e bıraktı.
 
Bu bültenin hazırlandığı sırada Kars Sulh Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Mahmut Alınak ve Diyarbakır 2. Asliye Ceza Mahkemesinde yargılanan Edip Polat, Eren Keskin, Murat Bağlı’nın davaları devam ediyordu. Bu davalara ilişkin bilgileri  CTL’den ( http://www.antenna-tr.org/ctl/index.asp?lgg=tr ) öğrenebilirsiniz.
 
 NOT: Düşünce özgürlüğü davalarına ilişkin genel istatistik bilgilere http://www.antenna-tr.org/dunya/first_page_tr.asp adresinden ulaşabilirsiniz.
 
 
BU BÖLÜMÜN DİĞER YAZILARI

(Kasım 2007 öncesi)
 


(Kasım 2007 öncesi)


SİVİL TOPLUM
(Arşiv Linkleri)


SİVİL TOPLUM

TÜM S.T.K'LAR


BU SAYFAYI TAVSİYE ET!