minidev
SİVİL TOPLUM
Savda’ya 5 ay hapis cezası verildi, biz de isteriz!
Sultanahmet 1. Sulh Ceza Mahkemesi, İsrail'in Lübnan'ı işgaline karşı çıkan İsrail'li vicdani retçiler Itzik Shabbat ve Amir Paster'i bir basın açıklamasıyla desteklediği için vicdani retçi Halil Savda'yı altı ay hapisle cezalandırdı. Mahkeme, 1 Ağustos 2006'da İstanbul Konsolosluğu önünde yaptığı basın açıklamasında Ceza Yasası'nın (TCK) 318. maddesi uyarınca ve "halkı askerlikten soğutmak" iddiasından suçlu bulduğu Savda'nın bu cezası iyi halden beş aya indirdi.
 Savda yoktu, avukatı kararı temyize taşıdı
 
Vicdani retçi İsmail Saygı'nın serbest bırakılmasını talep eden bir basın açıklamasına katıldığı sırada daha önce verilen 11, 5 aylık hapis cezası nedeniyle 27 Mart'ta gözaltına alınarak tutuklanan Savda, bugünkü (2 Haziran) karar duruşmasına katılamadı. Kendisini İstanbul Barosu avukatlarından Kadriye Doğru temsil etti. Doğru, bianet'e; verilen mahkumiyet kararını temyiz ettiklerini ifade etti.
Emektar 155 şimdi oldu 318
 
"Halkı askerlikten soğutmak" suç tanımı, eski TCK'nın 155. maddesinde yer alıyordu. Bu yöndeki suçlama, 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren TCK'nın 318. maddesinde de korundu.
TCK 318 hakkında daha ayrıntılı bilgi için
 
Savda’nın suçu(!?)na katılmak için…
Düşünce Suçu(!?)na Karşı Girişim, verilen hapis cezasının ardından Halil Savda için sivil itaatsizlik kampanyası başlattı.
Savda’nın suçu(!?)na ortak olmak için
 
 
BU BÖLÜMÜN DİĞER YAZILARI

(Kasım 2007 öncesi)
 


(Kasım 2007 öncesi)


SİVİL TOPLUM
(Arşiv Linkleri)


SİVİL TOPLUM

TÜM S.T.K'LAR


BU SAYFAYI TAVSİYE ET!