minidev
L.G.B.T.T YAZILARI
LGBTT Haberler
 
Lambdaistanbul Kapatma Kararına Karşı İmza Topluyor
Yerel Mahkemenin kapatma kararı verdiği Lambdaistanbul imza kampanyası başlattı. Toplanan imzalar Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan, Meclis Başkanı Toptan ve Anayasa Komisyonu Başkanı Kuzu’ya gönderiliyor.
İstanbul 3. Asliye Mahkemesin derneğin ismindeki ve tüzüğündeki lezbiyen, gey, biseksüel, travesti ve transseksüel kelimelerinin "hukuka, genel ahlaka ve Türk aile yapısına" aykırı olduğu gerekçesiyle hakkında kapatma kararı verdiği Lambdaistanbul’un tepkisi sürüyor.
İmzalar Gül, Erdoğan, Toptan ve Kuzu’ya gönderilecek
Derneğime dokunma adıyla yürütülen kampanyada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanı Köksal Toptan ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’ya gönderilmek üzere bir imza kampanyası başlatıldı.
Anayasa’ya cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği kavramları eklenmeli
“Genel ahlak” gibi göreceli bir kavramın lezbiyen, gey, biseksüel, travesti ve transseksüel insanların ifade ve örgütlenme özgürlüğü önünde kullanılabilmesinin tehlikesine dikkat çeken  Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği, kapatılma kararının Anayasa'nın eşitlik maddesine "cinsel yönelim" ve "cinsiyet kimliği" kavramlarının eklenmesinin ne kadar elzem olduğunu bir kez daha gözler önüne serildiğinin altını çizdi.
Lambdaistanbul hakkında 29 Mayıs 2008 tarihinde Beyoğlu 3. Asliye Hukuk mahkemesince kapatılma kararı verilmişti. Dernek kararın ardından ÖDP Milletvekili Ufuk Uras, Sosyolog Pınar Selek ve Mor ve Ötesi grubundan Kerem Kabadayı’nın katılımıyla bir basın toplantısı düzenlemiş, ardından 300 kişiyi aşkın bir kalabalıkla kararı protesto etmek için Taksim’de yürüyüş düzenlemişti.
 
BAKANLIĞA GÖRE TÜRKİYE’DE CİNSİYET AYRIMCILIĞI YOK
 
Adalet Bakanı M. Ali Şahin, birçok eşcinsel ve travestinin şiddete uğraması, şiddet sonucu bazılarının öldürülmesi ve son olarak Lambdaİstanbul Derneği"nin kapatılmasına rağmen, kimseye karşı ayrımcılık uygulanmadığı ileri sürdü.
Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, DTP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel"in 16 Nisan"da eşcinsel, gay ve lezbiyenlere yönelik ayrımcı uygulamalara ilişkin verdiği soru önergesine yanıt verdi.
Tuncel"in, eşcinsel, travesti, gay ve lezbiyenlerin uyguladığı şiddet ve ayrımcı uygulamalara dikkat çekerek, bu uygulamaların sona ermesi için ne tür çalışmaların yürütüldüğü yönündeki sorularını yanıtlayan Şahin, Anayasa"nın eşitlik ilkesini düzenleyen 10. maddesi ile TCK"nın 5237 sayılı yasa ve bendlerine dikkat çekerek, "Yukarıda, yazılı hükümler çerçevesinde herke, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayrım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir. Bu düzenlemelere göre ayrımcılığın her türü yasaklanmış olduğundan, bu aşamada, soru önergesinde belirtilen hususlarla ilgili olarak bakanlığımızda herhangi bir çalışma bulunmamaktadır" dedi.
Şahin, Anayasa hükümlerine atıfta bulunarak, kimseye karşı ayrımcılık yapılmadığını belirtse de, özellikle cinsel kimliği farklı olanlara karşı ayrımcı uygulamalar her geçen gün artırıyor. En son Lambdaİstanbul Derneği, bilirkişinin kapatmasına yer olmadığı yönünde görüş belirtmesine rağmen, "Genel ahlakı ihlal ettiği" gerekçesi ile 29 Mayıs’ta, Beyoğlu 3. Asliye Mahkemesi tarafından kapatıldı.
Son bir yıl içinde, başta travestiler olmak üzere eşcinseller Türkiye"nin birçok yerinde saldırılara maruz kaldı, kimileri hayatını kaybetti.
 
 
 
İsveç’te yapılan bir araştırmayla, gay erkeklerle heteroseksüel kadınların beyinlerinin benzer olduğu belirlendi.Bu çalışmanın sonucunda, cinsel yönelişlerin kökeninde beyin yapısının yattığı ve insanların eşcinsel doğduğu tezi bir kez daha kanıtlanmış oldu.
NÖROLOGLARIN 90 yetişkinin beyinlerinde yaptığı taramaların sonucunda, gay erkeklerle heteroseksüel kadınların beyinlerinin eşit büyüklükte, sağ ve sol taraflarının simetrik olduğu tespit edildi. Ancak lezbiyenlerle heteroseksüel erkeklerin beyinleri aynı değil, asimetrik ve beyinlerinin sağ bölümleri daha büyük.
Nörobiyolog Ivanka Savic tarafından yürütülen araştırma, benzer yaşlardaki dört gruba ayrılan erkek, kadın, heteroseksüel (karşı cinsi arzulayan) ve eşcinsel 90 gönüllü üzerinde yapıldı. Heteroseksüel erkeklerin beyin scan’lerinde beynin sağ yarısı sol yarısından yüzde 2 daha geniş görünüyor. Lezbiyen deneklerde de benzer oranda bir asimetri gözlendi.
Bu çalışmanın sonucunda, insanların eşcinsel doğduğu tezi bir kez daha kanıtlanmış oldu. Londra’daki Queen Mary Üniversitesi uzmanlarından Dr.Gazi Rahman, beyin gelişiminin ana rahminde başladığını ve insanın eşcinsel olup olmayacağının ana rahminde belirlendiğini söyledi.
Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’nin yayın organı ’Proceedings of the National Academy of Sciences’te yayınlanan bulgular; ana rahmindeki ceninin maruz kaldığı testosteron seviyesinin hem cinsel eğilimi hem de beyin anatomisini belirlediği şeklinde ipuçları sunuyor.
Araştırma ekibi beyin şeklindeki farklılıkların cinsel eğilimi belirleyen ana unsur mu olduğunu yoksa onun bir sonucu olarak mı geliştiğini henüz açıklığa kavuşturabilmiş değiller. Ancak cinsel eğilimlerle beynin iki tarafı arasındaki hacimsel farklılıklar arasında bir korelasyon olduğunun kesin olarak ortaya çıktığı belirtiliyor.
 
Travesti öğrenciye okulda özel tuvalet
 
Tayland'da iki bin 600 öğrencisinden 200'ü travesti olan lisede, travesti öğrenciler için özel tuvalet yapıldı. Tuvaletin "üçüncü cins" için olduğunu göstermek için kapısına, mavi ve kırmızı renkte, üstü erkek altı kadın figür kondu.
Dünyanın konuştuğu evlilikler
 
ABD’nin California eyaletinde eşcinsel evlilik uygulaması fiilen başladı.
Uygulamayı yaşama geçiren ikinci eyalet olan California’da, yasanın yürürlüğe girdiği ilk günde, onlarca gay ve lezbiyen evlendi. Bazı bölgelerde evlilik talebini karşılamak için nikah kıyma saatleri uzatıldı, memurlar fazla mesai yaptı.
San Francisco Belediye Başkanı Gavin Newsom, Del Martin (87) ve Phyllis Lyon (84) adlı yaşlı lezbiyen çiftin nikahını kıydı. Çifti "hayat boyu eş" ilan eden Newsom duygulandı.
Yaşlı çift düğün pastasını keserken, gençliklerinde çekilmiş siyah-beyaz fotoğrafları da bir köşeye yerleştirildi. Bu hafta, yasadan yararlanmak isteyen yüzlerce eşcinselin resmen evlenmesi bekleniyor. Kilise’ye yakın ve muhafazakar çevreler ise çeşitli protesto gösterileri düzenlediler.
 
 
‘Gay’ler mutlu mu?
 
Yasanın ilk altı ayında 6 bin 121 çift evlendi. 2007’nin ilk 8 ayında bu sayı 867’ye düştü. Sizce neden? İşte bu sorunun yanıtı...
New York Times da eşcinsel evliliklerini incelemeye aldı. Gazeteye göre Massachussetts’te 2004’ten beri 10 bin 500’den fazla nikah kıyıldı. Yasanın yürürlüğe girdiği ilk altı ayda 6 bin 121 çift evlenirken, 2007’nin ilk 8 ayında bu sayı 867’ye düştü. Evlenen eşcinsel çiftlerin üçte birini lezbiyenler oluşturuyor. Heteroseksüellerin yarısından fazlası 30 yaşın altında, üçte biriyse 40’larında evleniyor. Çiftler, yasaların verdiği güven ve “meşruluk” hissi için evleniyor. Sosyal güvenlik hizmetleri ve vergi indirimlerinden yararlanamıyor.
Boşanan çok Çiftler, bazen mutluluğu evlilikte bulamıyor. Avukatlara göre çiftlerin çoğu, 2004’te mahkemeden çıkan tarihi kararın heyecanıyla ve kararın iptal edilmesi endişesiyle evlenmiş
Britanya’da eşcinsel devrim
 
İlk kez bir Anglikan Kilisesi’nde iki rahip bütün nikâh ritüellerine uygun bir şekilde evlendi. Britanya Kilisesi’nin kurallarını çiğneyen çift tepki çekti
Londra’daki St. Bartholomew Kilisesi’nde her şey birazdan yapılacak düğün için hazırdı. Tören başlamadan önceki bu sıradanlık tören başladığında yerini büyük bir şaşkınlığa bıraktı. Tüm geleneksel öğelerin yerli yerinde olduğu, toplu ayinin bile yapıldığı ve ilahilerin okunduğu ‘her zamanki gibi’ bir düğündü aslında bu ilk bakışta. Ta ki evlenen çifti görene kadar... Evlenenler rahip Peter Cowell ve rahip David Lord’du. İlk kez bir Anglikan kilisesinde iki rahip Britanya Kilisesi’nin kurallarını yıkarak evleniyordu.
 Britanya Kilisesi sözcüsü Lou Henderson’ın konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Bu evlilik töreni kilisenin bütün kurallarını alt üst etti” dedi. Muhafazakâr çevrelerce tartışmalara neden olan bu sıra dışı düğünün 10 yılda bir yapılan ‘Dünya Anglikanlar Toplantısı’nın hemen öncesine denk gelmesi nedeniyle bütün gözler 80 milyon üyeli Anglikan Kilisesi’ne çevrildi. Anglikan cemaatinin gerek muhafazakâr gerekse liberal kanatları bu düğünü kınadı. Bu yaz yapılması beklenen toplantıya katılacak olan Uganda Başpiskoposu “Geleneksel prensiplere dönülmemesi halinde, Britanya Kilisesi’ne saygımızı yitireceğiz” yorumunu yaptı. Britanya’da eşcinsel çiftlerin evliliklerine yasal olarak izin veriliyor. Ancak Britanya Kilisesi sadece kadın ve erkek arasında yapılan evliliklere izin veriyor.
Öte yandan Britanya’da askerler ‘Eşcinseller Yürüyüşü’ne üniformalarıyla katılabilecek.  Ordudan yapılan açıklamada, 5 temmuz’da Londra’da yapılacak geleneksel yürüyüşte ordu mensubu eşcinsellerin ‘askerlikle bağlantılarını gösterebilecekleri’ belirtildi. Britanya 2000’den beri, eşcinsellerin kimliklerini gizlemeden orduda görev yapmalarına izin veriyor. Askerler o tarihten beri eşcinsel yürüyüşüne katılabiliyordu ancak sivil giyinmek zorundaydılar
 
 
 
BU BÖLÜMÜN DİĞER YAZILARI

(Kasım 2007 öncesi)
 


(Kasım 2007 öncesi)BU SAYFAYI TAVSİYE ET!