minidev
DİKKAT ÇEKENLER
Başbakansan ek yetki vereceğine hesap sor
Dün Türkiye Taraf’ın “Genelkurmay Aktütün saldırısını biliyordu” haberini konuştu. Sessiz kalan Başbakan Erdoğan ise askerlerle OHAL pazarlığı yaptı. Eldeki açık istihbarata rağmen Aktütün saldırısına engel olmayan komutanlar dün Terörle Mücadele Kurulu toplantısında Başbakan Tayyip Erdoğan’dan daha geniş yetki talebinde bulundu. Genelkurmay Başkanı’nın amiri olan Başbakan Erdoğan ise grup toplantısındaki konuşmasında Aktütün skandalına hiç değinmedi. Tıpkı Meclis’te konuşan diğer parti liderleri gibi. MHP lideri Bahçeli de grup toplantısında diğer liderler gibi Aktütün’deki ihmali es geçti ve AKP’ye yüklendi. AKP’yi PKK çizgisinde olmakla suçlayan Bahçeli, Irak Kürdistan Bölgesel Hükümeti lideri Barzani’yle diyalogu sert bir dille eleştirdi
Aktütün baskınından sonra geçen perşembe günü olağanüstü toplanan Terörle Mücadele Yüksek Kurulu yarım kalan ikinci toplantısını dün yaptı. Zirveden önce açıklama yapan Başbakan Erdoğan, özgürlüklerden, demokrasiden ve hukuktan geri adım atmayacaklarını söyledi.

KOMUTANLAR KATILDI• Başbakanlık Merkez Bina’da saat 14.10’da Başbakan Erdoğan’ın başkanlığındaki zirveye, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atila Işık, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal, MİT Müsteşarı Emre Taner, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ertuğrul Apakan ve öteki ilgililer katıldı.
Amerika’da bulunan Dışişleri Bakanı Ali Babacan toplantıya katılamadı.

NE KONUŞULDU • Taraf’ın yayına hazırlandığı sırada devam eden zirvede terörle mücadelenin tüm boyutlarıyla masaya yatırıldığı sınır güvenliği, karakolların fiziki şartlarının iyileştirilmesi, istihbarat alışverişi ve sosyo-ekonomik tedbirlerin masaya yatırıldığı öne sürüldü.

ASKER NE İSTEMİŞTİ • Geçen hafta yapılan zirvede askerler şu talepte bulunmuştu:

Kırsal alanda operasyon için validen izin alma zorunluluğu kalksın.

Yol kontrolü yapılabilmesi için İl Emniyet Komisyonu’ndan, yol araması için de mahkemeden izin alınması şartı kaldırılsın.

Güvenlik personelinin haklarını koruyucu ifadelere yer verilsin.

Propaganda suçunun işlenmesinin önlenmesi için slogan atana, amblem, bayrak taşıyana ceza verilsin.

Belirtilen gün ve zaman dilimi ile sınırlı olmak koşuluyla yerleşim yerine veya belli bir bölgeye giriş ve çıkışların kısıtlansın.

Kişinin sahip olduğu pasaport, sürücü belgesi ve buna benzer her türlü ruhsat veya belgeye geçici olarak el konulabilsin.

UZLAŞMA KOMİSYONU BAŞKA BAHARA KALDI • TBMM Başkanı Köksal Toptan’ın çağrıda bulunduğu partiler arası uzlaşma komisyonları CHP’nin üye vermemesi üzerine kurulamadı.
Toptan, partilerden, Anayasa, AB uyum, Meclis içtüzüğü ve siyasetin şeffaflaşması konularında oluşturulacak komisyonlar için üye bildirmelerini istemişti. AKP, MHP ve DTP çağrıya olumlu yanıt verirken, CHP uzlaşmaya yanaşmadı. Toptan da bunun üzerine üye bildiren AKP, MHP ve DTP Grup Başkanvekilleriyle dün bir toplantı yaptı. CHP’nin üye vermemesi nedeniyle uzlaşma komisyonlarının kurulamadığını bildiren Köksal Toptan, partilere Anayasa başta olmak üzere yasa değişikliklerini gündemlerinden çıkarmamaları önerisinde bulundu.
AKP Grup Başkanvekili Sadullah Ergin, bunun her zaman gündemlerinde olduğunu belirtirken, MHP’li Oktay Vural ve DTP’li Selahattin Demirtaş, bu yönde gelecek çağrılara olumlu yanıt vereceklerini belirtti.

MECLİS AKTÜTÜN’Ü ES GEÇTİ • Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Irak’taki bölgesel Kürt yönetimiyle yapılan görüşmelerin arkasında durdu. Erdoğan, “Bu konuda hiçbir kompleksimiz yok. Bu görüşmeler dün yapılmamışsa yanlıştır. Görüşmek zaaf değil güçtür. İstismar edilmesi de talihsizliktir” dedi. Erdoğan, terörle mücadelede demokrasiden, hukuktan ve adaletten asla geri adım atmayacaklarını da söyledi.
Erdoğan, dördüncüsü gerçekleşen Terörle Mücadele Zirvesi’nde önce partisinin grup toplantısında Kuzey Irak yönetimiyle diplomatik ilişki kurulması gerektiğini anlattı. Erdoğan’ın mesajları şöyle:

GÖRÜŞMEMEK YANLIŞTI •
Diplomasi en önemli güçlerden biridir. Türkiye, bütün dış meselelerinde olduğu gibi bu hayati meselede de diplomasiden yararlanmak zorundadır. Irak merkezi yönetimi, ABD, Kuzey Irak yerel yönetimi başta olmak üzere ilgili bütün tarafları içine alan bir çalışma yürütüyoruz. Bu adımlar dün atılmamışsa yanlış yapılmıştır. Kompleksli davranılamaz. Türkiye’nin gocunacak bir şeyi yok, masada verilen sözlerin yerine getirilmesini ister. Bu zaaf oluşturmaz aksine güç oluşturur. Atılması gereken tüm adımları komplekssiz biçimde atıyoruz, atacağız, bu konunun istismar edilmesi de son derece yanlış... Türkiye çözümsüzlükte çözüm aradığı günleri artık geride bırakmıştır.

GERİ ADIM YOK •
İç barışın, kardeşliğin, demokratik hakların, hukukun zedelendiği bir ortam sadece terörün işine yarar. Dolayısıyla yapmamız gereken şey; terör karşısında aklıselimle hareket etmek, kardeşliğimizi en üst seviyede vurgulayan bir dille meselelerimizi konuşmaktır. Açık söylüyorum; hukuktan vazgeçmeyeceğiz, demokrasiden bir tek geri adım atmayacağız.

ÇÖZÜM SİYASETTE •
Terörün çözümü siyasettedir, diplomasidedir, yatırımdadır, üretimdedir, kalkınmadadır, ilerlemededir ve elbette bir boyutuyla, terör örgütüyle etkin mücadelededir.

MHP: “AKP’NİN ÇİZGİSİ PKK’YLA AYNI” • AKP ile MHP arasında Aktütün baskını ve sınır ötesi harekat tezkeresi görüşmeleri sırasında “tampon bölge” önerisiyle başlayan söz düellosu giderek sertleşti. Partisinin grup toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AKP’nin PKK’yla aynı çizgide olduğunu savundu ve bu parti için “ahlaksız”, “bölücü” ve “alçak” ifadelerini kullandı.

‘KÜRDİSTAN’ HARİTASI • Bahçeli, konuşmasında önce geçen hafta yapılan tezkere görüşmeleri sırasında MHP’yi hedef alarak “Gâvur Dağı’ndan, Sivas’tan öteye geçmek lazım” diyen AKP Grup Başkanvekili Nihat Ergün’e yüklendi. Elindeki bir kitaptan “Kürdistan” haritası gösteren Bahçeli şöyle devam etti: “Bu zırvaların sahibi olan zat, vatan toprakları üzerinde çizdiği bu hayali hattın doğusunu muhterem milletvekillerine ne maksatla hatırlatma cüretini göstermektedir? Bizim sorguladığımız husus, iktidar partisi adına konuşan bu milletvekilinin, Gâvur Dağı ile Sivas ekseninde çizmeye çalıştığı hattın, PKK belgelerinde, Barzani haritalarında, Amerikan raporlarında ve uluslararası ihanet toplantılarında da yer aldığı gerçeğidir.”

KİRLİ ZİHNİYET • “Bu beyanatla birlikte, sözün sahibi ve onu alkışlayan parti mensuplarının görüşleriyle, PKK’nın Türkiye’yi görmek istediği coğrafya arasında tam bir uyum olduğu ortaya çıkmıştır. AKP, PKK ve Barzani ayni çizgide, asırlık Sevr zihniyeti ile bir kez daha buluşmuş ve maalesef bunun için yüce Meclis kürsüsü alet edilmiştir. Ve bize göre böylesi bir kirli zihniyet, en az PKK kadar bölücü, alçak ve ahlaksızdır.”

BARZANİ’YLE DİYALOG • Bahçeli sözlerini daha sonra Mesud Barzani’yle yapılan görüşmeye getirdi. Bahçeli, hükümetin, Kuzey Irak’taki durumu Türkiye’ye onaylatmak ve meşru hale getirmek isteyen Barzani’nin tuzağına düştüğünü savundu. Bahçeli, “Hükümeti Barzani’ye yanaşmaya adeta mahkum hale getiren stratejik girdabın son terör eylemleri ile ivme kazanmış olması, terörün kimin elinde bir enstrüman olduğunu, kime yaradığını, koca Türk devletinin kimlerle muhataplığa sürüklendiğini daha iyi göstermektedir. Oyun belli olmuştur, terörün beyni Barzani, yönetimi Kandil, destekçisi bölücüler, mihmandarı AKP’dir” dedi.

ERDOĞAN YANIT VERMEDİ • Başbakan Erdoğan, AKP grup toplantısından ayrılırken, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, “MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin, sizlere (AKP’ye) yönelik eleştirileri oldu?” sorusuna, “Onunla ilgili arkadaşlarım gerekli cevabı verecekler... Muhatap almıyorum” karşılığını verdi. Erdoğan’ın bu sözlerinden sonra AKP Grup Başkan Vekili Nihat Ergün basın toplantısı düzenleyerek, “Sözlerim Sayın Bahçeli tarafından çarpıtıldı” dedi.

BAYKAL: DİPLOMATİK AÇILIM YAPMAK ZORUNDA MIYIZ • CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, kendisine artık yanıt vermeyeceğini söyleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a “Cevap mı vermiyor, veremiyor mu? Kaçan suçlu kedidir” diye seslendi. Baykal, partisinin Meclis grubu toplantısında şu değerlendirmeleri yaptı:

KÜRTLERLE GÖRÜŞME •
Dağlıca baskını da Aktütün saldırısı da Kuzey Irak’tan kaynaklandı. Türkiye her saldırıdan sonra yeni bir diplomatik açılım yapmak zorunda mı? Terör Türkiye’yi yönlendirmek için mi yapılıyor? Irak’la dost ve kardeş olmamızın önünde bir tek engel vardır, o da topraklarını teröre açmaları ve teröre kol kanat germeleridir.

ENGİN CEBER’İN ÖLÜMÜ •
Başbakan demokrasiyi terörle mücadele önünde engelmiş gibi gösteren bir konuşma yapıyor, kükrüyor. Başbakan’ın demokrasi duyarlılığı terörle mücadele sözkonusu olunca geçerli de, bir çocuğun cezaevinde işkence sonucunda öldürülmesi karşısında nerede?

SUÇLU KEDİ •
Başbakan, Baykal’a cevap vermeyeceğim, diyor. Buna sevineyim mi, üzüleyim mi? Cevap mı vermiyor, veremiyor mu, kaçıyor mu? Kaçan suçlu kedidir.
 
 
BU BÖLÜMÜN DİĞER YAZILARI

(Kasım 2007 öncesi)
 


(Kasım 2007 öncesi)BU SAYFAYI TAVSİYE ET!