minidev
DİKKAT ÇEKENLER
 
1 -  GAZZE İÇİN-Mutlaka izleyin
Amerikalı müzisyen Michael Heart'ın Gazze için yazdığı "We will not go down" adlı şarkı.
2 -  Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni
Taraf Gazetesine "Aktütün" Davası-Taş atan çocuğun babasına ‘cezaevine giriş yasağı’ -TRT Şeş'ten RTÜK'e Kürtçe Darbesi!

3 -  Türk kardeşlerime mektup-Jean Kehayan-LIBERATION
Fransa'da Liberation Gazetesi'nde 5 Ocak 2009'da yayımlanan Ermeni asıllı Fransız gazeteci /yazar Kehayan'ın yazısı
4 -  Adı Uğur'du-Adil Okay
Sizin de Uğur’unuz, canınız, cananınız öldürülebilir. Sizi koruması için vergilerinizle maaşlarını ödediğiniz güçler, yarın sizin de çocuğunuzu ‘yanlışlıkla’ katledebilir.
5 -  Çocukları vuranlar da aklanır
O, 12 yaşındaki o çocuk, o soğuk mahkeme koridorlarında, o bir zamanlar çocuk olmuş büyük adamların; okumuş, yutmuş beyinlerin kalemleriyle bir daha öldürüldü.
6 -  Sonunda Alevileri de sokağa döktünüz!-Hasan Cemal
Ülkenin gündeminde, devlet hayatında bir sorun varsa... Ve sen hükümet olarak, iktidar olarak o soruna eğilmezsen...
Yok sayarsan.O sorun yok olmaz ki.
7 -  Yokluğum Türk varlığına armağan olsun-Arat -Dink
Egemenlerin “İnkâr Hanı”nda konaklamaları geçicidir hep; o, hanın jeopolitik önemindendir, konjonktür baskısındandır, meşruiyet derdindendir. Zincirinden boşaldı mı “İkrar Evi”ne dönmek ister, evi gibi yoktur onun. Gönlünde yatan aslan kükrer: Yaptımsa yaptım; yine yaparım!
8 -  Neşe Düzel'in Avni Özgürel ile röportajı -Taraf Gazetesi
“Aktütün baskınından sorumlu komutanlar mutlaka divanıharpte yargılanmalı. Yapıldığı söylenen soruşturma, sorumluları yargı önüne çıkarmazsa, Türkiye’de durum çok ümitsiz demektir.”
9 -  Başbakan ve general-Ahmet Altan
Askerî Mahkeme, Aktütün yayınlarını yasaklayan bir karar alıyor ve bu karara “sadece Genelkurmay’ın bu konuda konuşabileceğini” ekliyor.Askerî hukuk bu işte.
10 -  Genç Siviller TARAF'ını açıklıyor
Paşa! Paşa!
Öncelikle karşınızdakiler bu ülkenin vatandaşlarıdır, emir subaylarınız değil. Öyle parmağınızı sallaya sallaya konuşamazsınız.
11 -  Başbakansan ek yetki vereceğine hesap sor
Dün Türkiye Taraf’ın “Genelkurmay Aktütün saldırısını biliyordu” haberini konuştu.Eldeki açık istihbarata rağmen Aktütün saldırısına engel olmayan komutanlar dün Terörle Mücadele Kurulu toplantısında Başbakan Tayyip Erdoğan’dan daha geniş yetki talebinde bulundu.
12 -  AKP ve seçmeninin normalleşmesi üzerine-Cengiz Aktar
Epeyidir bir ‘normalleşme’ lakırdısıdır gidiyor. Anlamı behemehal şu: Türkiye müslüman bir ülkedir. Ülkenin sünnî müslüman çoğunluğu laik tahakküm sonucunda bugüne kadar toplumsal hayattan ve esas ekonomik dünyadan dışlanmıştır.
13 -  Diyarıbakır cezaevi-Yıldırım Türker
O çoban çocukları; o aç bilaç köylerinden, mezralarından derdest edilip dilsiz bırakılan, insanlık katından aşağı itilerek paramparça edilen; Diyarbakır Cezaevi’nin Guantanamo’yu, Auschwitz’i aratan işkence tezgahlarından geçen çocuklar, elleri ayakları hâlâ tutuyorsa dağlara çıktı.
14 -  12 Eylül vicdan mahkemesi ve İddianame
Darbeye Karşı 70 Milyon Adım Girişimi'nin düzenlediği ve dönemin Milli Güvenlik Konseyi (MGK) üyesi generalleri Kenan Evren, Sedat Celasun, Nurettin Ersin, Tahsin Şahinkaya ve Nejat Tümer'in simgesel olarak yargılanmasını amaçlayan "12 Eylül Vicdan Mahkemesi" dönemin tanıklarının da katılımıyla gerçekleşti.
15 -  Ordu rencide edilmemelidir-Baskın Oran
AB mali yardımlarının en fazla verildiği kurum, AB’ye 5 kere başvuran ve “Mehmetçik Projesi” için 12,7 milyon Avro hibe alan Genelkurmay Başkanlığı.
16 -  Zaferimiz holiday olsun-Perihan Mağden
Askeriyemiz en son postmodern düşünce akımına esir düşenlerimiz’i kovmaktan beter etti, mesela.Olacak iş değildi! Sitemkâr tonlarla ve fakat, anlayışlı Basınımızca geçiştirildi.
17 -  Bu kadarcık mı-Gökhan Özgün
Asker geri çekileceğine, ileri gidiyor. O kadar ileri gidiyor ki, size geri çekilecek hiçbir yer bırakmıyor.Hassasiyetimizi o kadar kaybetmişiz ki, askerin ağzından çıkanı kulağımız duymuyor.
18 -  Işık Koşaner’in ulusalcı manifestosu-Yasemin Çongar
Koşaner’in, “küreselleşmenin önünde en büyük engel” olarak nitelediği “ulus devlet” için yarı ağıt-yarı methiye tadındaki konuşmasında, küreselleşmenin motoru ve ulus devletin baş düşmanları olarak Avrupa Birliği ve ABD’yi gördüğü de aşikâr.
19 -  Gürcistan savaşı öğretileri-Cengiz Aktar
Gürcistan’da Saakaşvili’nin yönetimi sütten çıkmış ak kaşık değil. Diğer Kafkas ülkelerinden bir gömlek daha az kötü otoriter yönetim Osetya macerası öncesi içeride zordaydı.
20 -  Birinci Cumhuriyet-Mehmet Altan
Gerçek bir hukuk devletinde... Gerçek bir demokraside… Dudak uçuklatan bir kabustan farkı olmayan Ergenekon iddialarının zerresine rastlanır mı?
21 -  Ulusalcılık ve Ergenekon, İttihatçılıktır- Fikret Başkaya ile söyleşi-Fatih Uğur

Fikret Başkaya, İttihatçılığın 100 yıldır sürdüğünü, bu yüzden 'Ergenekon'un istisna değil, kural' olarak karşımıza çıktığını söylüyor. Ona göre CHP, ulusalcılık, Ergenekon, cumhuriyet mitingleri İttihatçılığın tam göbeğinde.
22 -  Şeriat korkusu-Taha Akyol
MERHUM Ersin Faralyalı’nın cenaze töreninde değerli bir meslektaşımla ayaküstü görüştük. Türkiye’nin artık bir darbeye geçit vermeyecek kadar gelişmiş ve çeşitlenmiş bir “açık toplum” olduğunu kabul ediyordu.
23 -  Paşalar tutuklanınca ‘hukuk’u anımsayanlara bir çift söz...-Hasan Cemal
İki emekli orgeneral tutuklanınca, birden ‘demokrasi’ ve ‘hukuk‘u, ‘insan hakları‘nı anımsayanlara bir çift sözüm var.
Ayıp olmuyor mu?
24 -  Herkese anti tez!-Umur Talu
Burası, anayasaları "silahla" değiştirenlerin, "ilga" edenlerin, "Anayasayı zorla değiştirmek" gibi bir maddeyi de mutlaka yeni anayasaya koydukları ülkedir.
25 -  Bir general portresi-Mehmet Altan
Ergenekon soruşturmasında gözaltına alınanların kimliklerine bakarken, gazetelerden birinde şu başlığa rastladım:
‘Özkök’ü dinlemeye çalışan ‘Sarı Levent’ de sorguda.’
Sonraki >

(Kasım 2007 öncesi)


(Kasım 2007 öncesi)BU SAYFAYI TAVSİYE ET!