minidev
MEDYADAN
 
1 -  Odamda volta atarak yaptığım Ergenekon kazısı- Gökhan Özgün
Polis Türkiye’yi kazıp her yerden cephane çıkartırken, ben de kendi imkânlarımla ele geçirdiğim ‘zihin krokileri’nin izini sürerek bir başka kazı yaptım
2 -  Yahudiler için büyük tehlike: İsrail- Roni Margulies
Alman faşizminin elinde soykırıma uğramış, altı milyon kurban vermiş, ırkçılıktan ve ayrımcılıktan bu kadar eziyet görmüş bir halk, nasıl olur da bir başka halka bu kadar acımasız davranabilir, böylesine vahşet uygulayabilir?
3 -  “Kemalistler” mi ilerici, Mazlumder’ci “İslamcılar” mı?-Baskın Oran
İslamcıların içinden gelen Mazlumder’in 15-16 Kasım’daki “Dinî ve Etnik Ayrımcılık” sempozyumunda dinlediklerim kadar beni hayatta mutlu eden çok az şey dinledim.
4 -  Gerisini sen düşün başbakan...-Gökhan Özgün
Artık yavaş yavaş doğru yerde duruyorsun zaten. Senden önceki bütün başbakanların durduğu yerde duruyorsun.
Doğru yer orası, biliyorsun. Çünkü orada durduğun vakit, başın birilerinin ayaklarına değiyor.
5 -  Okuma!.. Tartışma!-Umur Talu
Kanın akmaması, böyle akmaması, çok akmaması, hiç akmaması, çare bulunması "sorumluluğu" esas olarak devletin; başta iktidar ve onun yönetiminde varsayılan güvenlik ve istihbarat güçlerinindir.
6 -  Bunlar ne işe yarar?-Ahmet Altan
Ne yapmalıyız insanca yaşayabilmek için?Size sadece iki kelimeyle cevap verebilirim.
Orduyu düzeltin.
7 -  Yeni dalga... -Ahmet Altan
Gittikçe genişleyen dalgalar halinde ülkeye çarpan bir kasırgaya dönüşüyor bu Ergenekon soruşturması.Eski bir polis şefi, askerî bir yargıç, bir doktor, bir belediye başkanı, bir gazeteci, bir manken...
Sanki toplumun bütün katmanlarına sızmış gibi çete.
8 -  Dünyanın en pahalı ve kalitesiz interneti şimdi bir de yasak-Cengiz Aktar
Memleketi ‘internetten korumakla görevli’ olduğu anlaşılan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı sitesini ziyaret etmenizi ve özellikle İnternet Daire Başkanlığı görev tanımlarına bir göz atmanızı salık veririm (www.tib.gov.tr).
9 -  Kenan Paşaaa...-Ece Temelkuran
Bu isimleri, hiç değilse birkaçını aklımızda tutmamız gerekiyor. Bu isimler, Kenan Evren liderliğinde yapılan 12 Eylül 1980 darbesi sırasında ciğeri beş para etmez herifler tarafından asılarak katledilen yirmili yaşlarında gençlere aitler.
10 -  Ah ahparik-Ahmet Altan
Ne zaman Ermenilerle ilgili bir yazı yazacak olsam, tuhaf bir şekilde elim insanın içini acıtan müzik parçalarından birine uzanıyor.Sakın “onlar da bizi öldürdü” demeyin.Bunu söylemek gerçekten ayıp.
11 -  Darbe Toplantılarına Gazeteciler Katıldı -Neşe Düzel'in Ali Bayramoğlu röportajı
"Bütün büyük gazetelerin merkezleri, yöneticileri bugün hapse atılan komutanların darbe hazırlığını 2003’te biliyorlardı. Askerlerle toplantılara daha çok İstanbul’dan gazeteciler katıldı. Öğrendiklerini yazmayarak darbecilerle iş tutmuş oldular."
12 -  27 Mayıs'tan bugüne, bugünden 27 Mayıs'a -Ali Bayramoğlu
Hemen her günü, 47 yıl önce başbakanı ve bakanlarını asmış bir ülkede soluduğumuzu hissederek yaşamıyor muyuz? 27 Mayıs'a hala alkış tutulan bir zihniyet tarafından her gün zihni ve siyasi tecavüze uğramıyor muyuz?
13 -  Anayasa herkesi bağlar, yargıyı da-Ergun Babahan
Anayasa'nın 138'inci maddesi çok net: "Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz."
14 -  Belki de yabancı olan "bizimkiler"-Ahmet Altan
"Devleti çeteleştirmeyin, ordu siyasete müdahale etmesin, yargı hukukun sınırları içinde kalsın" diyen Avrupalılar, "genel vali gibi davranıyorlar" teranesiyle etkisizleştirilmeye çalışılıyor.
15 -  Ölüm değil çözüm-Yıldırım Türker
Yine ölenlerin sayıları geliyor oralardan.
Başbakan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başarılarını övüyor, mutlu sona yaklaştığımıza dair demeçler veriyor.
16 -  Gerçekler böyle kardeşler...-Ahmet Altan
Bugün, Zihni Çakır'ın kitabında da yer alan MİT'in Sabancı cinayeti hakkındaki raporunu yayınlıyoruz.
Türkiye'nin en büyük işadamlarından birinin öldürülüşünün ardındakileri görmek insanın tüylerini ürpertiyor.
17 -  24 Nisan 12 Eylül’ün atası mı?-Baskın Oran
Ara Sarafyan benim simetriğim. Bendeniz nasıl 1915 Tehciri denilen yüzkarasını teşhir etmek yüzünden Türk milliyetçileri için “vatan haini”ysem ve “jenosit” demediğim için de Ermeni milliyetçileri için “inkarcı”nın önde gideniysem, Ara biraderim de bu sıfatlara çapraz olarak sahip.
18 -  Taksim Galatasaray Taraftarına Açık da Emekçiye Niye Yasak?Emine Özcan-Bianet
Galibiyet kutlaması yapmak için silahla havaya ateş açan, etrafa küfür eden taraftara engel yokken 1 Mayıs'ta karanfillerle Taksim'de olacağı bildiriminde bulunan emekçiye Taksim Meydanı neden yasak?
19 -  Acilen 19 cesur milletvekili aranıyor!-Ufuk Uras ile söyleşi-Neşe Düzel
Taraf'tan Neşe Düzel'in sorularını yanıtlayan ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, darbe planları yapanların yargılanmasını sağlamak için Meclis'te 20 imzanın yeteceğini söyledi.
20 -  Albaylar Cuntası-Mehmet Altan
Albaylar Cuntasının darbesinden kırk bir yıl sonra geçmişe şöyle bir bakmak Yunanistan’ın neden İnsani Kalkınma Endeksi’nde 24. sırada, bizim de neden 82. sırada bulunduğumuzu çok açık biçimde anlatmakta. Orada hukuk ve demokrasi var, bizde de yok çünkü.
21 -  Tecavüze Devam-Yıldırım Türker
Jandarma Genel komutanlığı, Ş.E.'ye tecavüz ettiği gerekçesiyle 405 (dört yüz beş) personeli hakkında açılan davaya ilişkin sadece birkaç gazetede çıkan haberlerden duyduğu rahatsızlığı dile getirmişti...
22 -  367 vakası: Yüksek Mahkeme ile asker arasında ne oldu?..Hasan Cemal
Bir şeyler bir yerlerinden yırtılıyor, kapalı kapılar arkasında yaşananlar saklanamaz hale geliyor.Geçmişte böyle değildi. 2003-2004’ün darbe tertipleri...saklanamadı...
23 -  Askerle demokrasi sorunu nasıl çözülür?Genelkurmay andıcı ile 10 noktada asker sorunu!-Hasan Cemal
Askerli eleştiren nadir gazetecilerden Hasan Cemal'den şahane bir toparlama .MUTLAKA OKUYUN
24 -  Genelkurmay'ı Andıçlıyoruz!-Erhan Üstündağ BİANET
Genelkurmay Başkanlığı'nın bu defa da "Türkiye'yi bölmeye çalışan" STK'leri sınıflandırıp dizdiği ortaya çıktı. Fakat TSK'nin bütün bu kurumlardan daha fazla uluslararası hibe aldığı görünüyor.
25 -  Darbe hamlesi bir Andıç'ın işi mi? -Ali Bayramoğlu
Bu belge Silahlı Kuvvetler karargâhının, sadece siyaseti ve siyasetçiyi değil, toplumu, toplumsal güçleri "gölge" gibi gören "vesayetçi ve velayetçi tavrını" göstermektedir.
Sonraki >

(Kasım 2007 öncesi)


(Kasım 2007 öncesi)BU SAYFAYI TAVSİYE ET!